Opublikowano

Praca magisterska czy dyplomowa – o czym musisz pamiętać podczas ich pisania?

Praca magisterska czy dyplomowa — o czym musisz pamiętać podczas ich pisania?

Śmiało można powiedzieć, że wyższe wykształcenie to dzisiaj pewien standard — dlatego nie brakuje osób, które mierzyć się muszą z poważnym wyzwaniem, jakim jest napisanie pracy dyplomowej. Co zrobić, by realizacja tego zadania przebiegała zgodnie z wyznaczonym planem i bez większych problemów? Oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać!

Po pierwsze — kwestie techniczne

Mogłoby się wydawać, że kwestie techniczne to niezbyt ważny szczegół. Faktycznie, wiele osób o nich zapomina, jednak może się to okazać bardzo problematyczne.

O kwestiach technicznych związanych z zastosowaniem odpowiedniej czcionki, interlinii, numeracji stron itp. przypomni Ci z pewnością promotor. Najgorsze co Cię spotka, to konieczność przejrzenia pracy jeszcze raz i poprawienia tego, co przeoczyłeś. Dużo gorzej może być, jeśli zapomnisz o kwestiach technicznych związanych z awaryjnością sprzętu, na którym pracujesz. Co zrobisz, kiedy komputer z jedyną wersją Twojej pracy niechcący zalejesz wodą tuż przed terminem oddania kolejnego rozdziału?

Praca magisterska czy dyplomowa — o czym musisz pamiętać podczas ich pisania?

Robienie kopii zapasowych powinno być obecnie standardem, jednak każdemu czasem zdarza się o tym zapomnieć. Ale w tym przypadku skutki takiego niedopatrzenia mogą być szczególnie dotkliwe! Masz wiele możliwości zrobienia kopii zapasowej (dowiedz się więcej tutaj: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-kopia-zapasowa-komputera-wszystko-co-musisz-wiedziec.bhtml) – wybierz tę, która jest najbardziej dogodna i zabezpiecz się przed utratą pracy.

Po drugie – organizacja czasu

Jest mnóstwo dowcipów o pisaniu pracy dyplomowej, nawiązujących do tego, jak ciężko się zabrać za to zadanie. Rzeczywiście, łatwo przychodzi nam odkładanie w czasie rozpoczęcia pracy, równie szybko ulegamy też rozproszeniom. Zadbaj o dobrą organizację czasu, jeśli chcesz skończyć w terminie!

Ważne jest podzielenie pracy na mniejsze etapy. Pozwoli to szybciej cieszyć się satysfakcją z osiągniętego wyniku, a także nie załamać się z powodu wizji napisania wielu stron w krótkim czasie. Skutecznym sposobem na zmniejszanie uczucia rozproszenia jest odcięcie się od mediów społecznościowych, a w cięższych przypadkach nawet od internetu. Z pewnością pomocne będzie wyciszenie telefonu podczas pisania.

Praca magisterska czy dyplomowa — o czym musisz pamiętać podczas ich pisania?

Wyznacz sobie konkretny czas na pracę w danym dniu. W tym czasie maksymalnie skoncentruj się na tym zadaniu i nie daj skusić się na spacer, obejrzenie serialu czy sprzątanie mieszkania. Staraj się na bieżąco robić przypisy, bo pod koniec pracy odnalezienie odpowiednich fragmentów bibliografii może być naprawdę trudne i czasochłonne.

Po trzecie — odpowiednie źródła

Powiedzmy sobie wyraźnie — plagiat nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Do tego w dzisiejszych czasach naprawdę trudno jest popełnić plagiat i nie zostać złapanym, ponieważ nowoczesne technologie dają wiele możliwości do ścigania nieuczciwych twórców.

Warto już jakiś czas przed rozpoczęciem pisania zacząć szukać odpowiednich źródeł. Może bowiem okazać się, że chociaż temat jest ciekawy, nie istnieje wiele wiarygodnych źródeł informacji, do których mógłbyś się odnieść — a to bardzo utrudnia pracę. Na poziomie pracy licencjackiej najczęściej bazuje się na materiałach polskojęzycznych. W przypadku studiów wyższego stopnia można pokusić się o większą ilość materiałów zagranicznych.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)