Opublikowano

Potrzebne programy

Dowiedz się jakich programów komputerowych i umiejętności potrzeba do napisania pracy magisterskiej.

Potrzebne programy

W celu sprawnego napisania pracy magisterskiej potrzebne są pewne narzędzia, dzięki którym łatwo przyjdzie jej stworzenie. Potrzebna będzie umiejętność korzystania z programów do pisania, obliczeń, czy do zrobienia prezentacji. Wszystko też zależy od dziedziny wiedzy, którą reprezentujesz, ze względu na istnienie specjalistycznych programów dla np. socjologów, informatyków itp.

Jednak w podstawowej wersji, do wykonania pracy magisterskiej potrzebne będą takie narzędzia jak pakiet Microsoft Office i Libre Office (Open Office). Microsoft składa się z Worda do pisania, Excela do obliczeń oraz Power Pointa do zrobienia prezentacji.

Każdy przyszły magister powinien umieć poprawnie formatować akapity w edytorze tekstu. Musi nie tylko umieć podzielić na nie tekst, ale również posługiwać się odstępami, wcięciami czy interlinią. Powinien nauczyć się nadzorować przepływ tekstu oraz co to jest miękki enter czy twarda spacja.

Układ strony, stosowanie nagłówków i stopek, pisanie w kolumnach, numerowanie stron, manipulowanie marginesami również przyczynią się do poprawnego utworzenia tekstu. Wstawianie ilustracji i ustalenie relacji między tekstem a obrazem, też jest bardzo ważną umiejętnością. Dodatkową umiejętnością jest podpisywanie ilustracji i tworzenia ich spisu.

W pracy magisterskiej powinny znaleźć się: spis treści, spis tabel, rycin, spis rysunków, przypisy oraz bibliografia, do których wykonania programy Word i Writer mają odpowiednie możliwości.

Umieszczanie tabel dotyczy nie tylko wstawienia samej tabelki, ale także jej późniejsze przerabianie, dodawanie lub usuwanie wierszy, scalenie (łączenie) i dzielenie komórek, cieniowanie, zmianę obramowania.

Przydatną podczas pisania rzeczą jest umiejętność modyfikowania listy numerowanej. Dużo osób zaczyna się gubić gdy trzeba dodać podpunkty, albo zmienić cyfry dziesiętne na rzymskie czy na litery alfabetu.

Funkcji do opanowania jest dosyć sporo, ale dzięki temu usprawnisz proces powstawania tekstu. W sieci jest mnóstwo darmowych kursów pozwalających poznać wszystkie ważne narzędzia w programach należących do pakietu Libre Office. Nauka wyżej wymienionych funkcji zwykle nie zajmuje wiele czasu, a bardzo szybko procentuje zaoszczędzonym czasem potrzebnym na prawidłowe złożenie pracy magisterskiej.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)