Uczniowie z Warszawy i Krakowa zostali zdobywcami czterech równorzędnych pierwszych nagród w kolejnej polskiej edycji konkursu UE dla Młodych Naukowców (EUCYS). We wrześniu trzy z tych projektów będą zaprezentowane podczas międzynarodowego finału.
„Odkrycia” to polska edycja konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców EUCYS (European Union Contest for Young Scientists), uważanego za największy i najważniejszy konkurs uczniowskich prac badawczych w Europie. Organizowany jest on przez Komisję Europejską od 1989 roku. Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci jest organizatorem EUCYS w Polsce od 1995 roku. Najwyżej ocenione projekty krajowe prezentowane są na międzynarodowych finałach.
W „Odkryciach” mogą brać udział uczniowie w wieku od 14 do 21 lat, którzy w roku zgłoszenia do konkursu nie ukończyli pierwszego roku studiów.
W tym roku jury przyznało cztery równorzędne pierwsze nagrody – po 6 tys. zł. W dziedzinie informatyki nagrodzono Jakuba Bachurskiego z Hornówka – ucznia XIV LO im. S. Staszica w Warszawie za jego rozważania nad aproksymacyjnym wyszukiwaniem wzorca z ograniczonym błędem bezwzględnym.
W dziedzinie matematyki pierwszą nagrodę dostał Daniel Goc z Bochni, który jest absolwentem V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie za projekt „W − zbieżność funkcji.” Równorzędną pierwszą nagrodę z dziedziny matematyki dostał też Radosław Żak z Bolenia, uczeń V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie, za rozważania nad sprzężeniem izogonalnym i kilkoma własnościami punktu X25.
Jury nagrodziło również Igora Jaszczyszyna z Wólki Grodziskiej, ucznia IX LO im. K. Hoffmanowej w Warszawie i Jakuba Lewandowskiego z Działdowa, ucznia XVIII LO im. J. Zamoyskiego w Warszawie za projekt dotyczący syntezy i badań kompozytu na bazie tlenków metalu oraz krzemionki do zastosowania w fotokatalizie i wyłapywania zanieczyszczeń – z dziedziny chemii.
Reprezentantami Polski na finałach międzynarodowych EUCYS we wrześniu będą: Jakub Bachurski, Radosław Żak oraz zespół Igor Jaszczyszyn i Jakub Lewandowski.
Jury przyznało również kilka równorzędnych drugich i trzecich nagród oraz dwa wyróżnienia.
W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną, finał konkursu odbędzie się zdalnie, najprawdopodobniej 17-19 września.
W informacji przesłanej PAP przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci czytamy, że w wielu polskich uczelniach laureaci konkursu „Odkrycia” są traktowani w procedurach wstępnych na studia podobnie jak laureaci olimpiad przedmiotowych.
Zgłoszenia do konkursu spełniające kryteria formalne są kierowane do recenzji, które przygotowują specjaliści z danej dziedziny. Recenzje te są materiałem pomocniczym dla pracy jury. Jury jest złożone z wybitnych naukowców, profesorów wyższych uczelni i instytutów badawczych PAN, a także popularyzatorów nauki.
Patronem honorowym „Odkryć” jest Polska Akademia Nauk. Organizację EUCYS w Polsce wspiera Huawei, który jest także fundatorem nagród rzeczowych i finansowych w konkursie. Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie: www.fundusz.org/odkrycia. (PAP)
Autor: Szymon Zdziebłowski
szz/ mhr/
Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)
Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)