Opublikowano

Zmiany w maturze SAT od 2016 roku

Zmiany w maturze SAT od 2016 roku

Od 2016 roku zmienią się zasady zdawania amerykańskiej matury SAT, która jest przepustką do dostania się na uniwersytety i college w tym kraju.

Jeśli planujesz studia w USA – przeczytaj koniecznie. W przyszłym roku nowe reguły wejdą na stałe. O tym, jakie będą to zmiany opowie nam Maciej Dziedzic z www.edun.pl, oferującej kursy SAT w wielu polskich miastach.

Jak wygląda egzamin SAT?

Maciek Dziedzic: Amerykańska składa się z trzech części, każda ma dodatkowe 3 sekcje. Są to czytanie ze zrozumieniem (critical reading), pisanie (writing) oraz część matematyczna (maths). Podchodzący do egzaminu łącznie rozwiązuje 10 sekcji, nie wiedząc, która sekcja należy do jakiej sekcji. Dodatkowo jest jeszcze sekcja testowa, nieoceniana. Służy sprawdzaniu nowych modeli pytań. Łącznie można uzyskać 2400 puntów. Każdy testowany na początku dostaje 600 punktów w kredycie, po 200 na każdą część. Za źle rozwiązane zadania są punkty ujemne, jednak w ostatecznym rozrachunku, tego egzaminu nie można nie zdać, przy błędnie wykonanych wszystkich punktach egzaminu – maturzysta dostaje wynik zerowy. Egzamin odbywa się jednego dnia, trwa około 4 i pół godziny.

Jakie zmiany pojawią się od 2016 roku?

M. D.: Przede wszystkim najwięcej zmian będzie w sekcjach Writing i Critical Reading, część zadań połączona zostanie w jedną sekcję, nazwaną Evidence-Based Reading. Usunięte zostaną także najbardziej kontrowersyjne części, dotyczące znajomości słownictwa, nieużywanego praktycznie na co dzień, a wymaganego do zdania egzaminu. Opcjonalna stanie się możliwość napisania eseju, który do tej pory był obowiązkowy. Teraz, jeśli wybierzemy tą opcję, nasz egzamin zostanie wydłużony o 50 minut. Tematy esejów w związku z tym staną się bardziej rozbudowane i ciekawsze, ale też dadzą szansę na zdobycie więcej punktów. Do tej pory tematy były następujące: „Czy lepiej być egoistą czy altruistą? Czy zdobywanie wiedzy pomaga w życiu?” Swój wybór należało uargumentować logicznie – to właśnie oceniała komisja.

Co zmieni się jeszcze w samej formule? Nie będzie już punktów ujemnych, co bardzo cieszy wiele osób. Ilość punktów do zdobycia ulega zmniejszeniu, teraz będzie można maksymalnie mieć 1600 punktów, plus dodatkowe punkty za esej. Uczelnie będę same decydować, czy chcą od kandydatów wyników eseju, czy nie.

A co z osobami, które zdały SAT w starej wersji?

M.D.: Egzamin SAT jest ważny przez 5 lat. Tyle samo będzie ważna starsza wersja matury. Uczelnie opracowują specjalną tabelę konwersji, która pozwoli uśrednić wyniki z obu rodzajów egzaminów i przeprowadzić sprawiedliwą rekrutację. Tabele przedstawione zostaną w maju 2016.

Kiedy nowe zasady wchodzą w życie?

M.D.: Już od marca 2016. Polacy, dzięki naszemu programowi nauczania, potrzebne do niego kompetencje nabywają już w 1 klasie liceum, Amerykanom zajmuje to dłużej, poziom potrzebny do SAT zdobywają dopiero w 2, 3 klasie liceum. Jednak nie jest to egzamin, który łatwo zdać dzięki inteligencji i zdolności logicznego myślenia. Bardziej honoruje on uczniów – rzemieślników, z dużym, wyuczonym zasobem wiedzy. By zdać SAT należy opanować dobrze strategie egzaminacyjne. Tego właśnie uczymy na naszych kursach.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)