Opublikowano

Zgłoszenia do konkursu dla młodych naukowców EUCYS – do 15 grudnia

Jeszcze do 15 grudnia można zgłaszać kandydatury do konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców EUCYS. Na zwycięzców europejskiego finału konkursu, który odbędzie się w Salamance w Hiszpanii, czekają m.in. nagrody finansowe i specjalne.

Konkurs Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców EUCYS (European Union Contest for Young Scientists) jest prowadzony przez Komisję Europejską od 1989 roku. Biorą w nim udział laureaci konkursów krajowych. Tematyka prac obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, technikę, a od niedawna także nauki humanistyczne i społeczne. Koordynatorem konkursu w Polsce jest Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci.

W konkursie mogą brać udział autorki i autorzy oryginalnych, samodzielnie wykonanych prac badawczych w wieku 14-21 lat, którzy w roku aplikowania nie ukończyli pierwszego roku studiów. Zgłoszona praca może mieć maksymalnie troje autorów i powinna zostać wcześniej wyróżniona w konkursie ogólnopolskim lub otrzymać rekomendację pracownika naukowego.

Polskie projekty są często doceniane w finałach konkursu. W 2019 r. jednym ze zdobywców trzeciej nagrody (w wysokości 3,5 tys. euro) zdobył chemik z Warszawy, Antoni Lis. Jedną z nagród specjalnych (tygodniowy wyjazd do CERN w Szwajcarii) zdobyli z kolei konstruktorzy badawczego pojazdu stratosferycznego wielokrotnego użytku – Łukasz Gałecki, Mateusz Mazurkiewicz i Jan Struziński z Trójmiasta.

Przyszłoroczny finał EUCYS 2020 odbędzie się w Salamance w Hiszpanii.

Szczegółowe informacje na temat konkursu znajdują się na stronie internetowej.

PAP – Nauka w Polsce

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)