Opublikowano

Zakupy półprzewodników w dobie kryzysu – o czym warto wiedzieć?

Zakupy półprzewodników w dobie kryzysu – o czym warto wiedzieć?

Rok 2021 przyniósł krach w wielu obszarach produkcji przemysłowej, bazujących w dużej mierze na elementach półprzewodnikowych. Nawarstwiające się problemy, związane z szeregiem czynników losowych – w tym przede wszystkim pandemią wirusa SARS-CoV-2, a także anomaliami pogodowymi na obszarach geograficznych, w których ulokowane są czołowe fabryki podzespołów krzemowych – sprawiły, że produkcja urządzeń elektronicznych mocno spowolniła, a w niektórych firmach wręcz uległa zatrzymaniu. Wielu elektroników zadaje sobie pytanie, jak długo jeszcze potrwają problemy i czy istnieje jakakolwiek możliwość ich obejścia w celu utrzymania płynności prac, prowadzonych przez ich przedsiębiorstwa. Ograniczenia dotyczą jednak w nie mniejszym stopniu także amatorów elektroniki, którzy borykają się z problemami w zakupie potrzebnych układów scalonych – przede wszystkim mikrokontrolerów. Jak zatem radzić sobie w trudnych czasach i kontynuować rozpoczęte wcześniej projekty?

Po pierwsze – elastyczność

Jedną z metod zminimalizowania skutków kryzysu na obszarze prowadzonych przez siebie prac jest zmiana podejścia do projektowania. Warto bowiem wiedzieć, że wielu projektantów kurczowo trzyma się znanych rozwiązań i komponentów, nie wychodząc poza pewną „strefę komfortu”. Okazuje się jednak, że na rynku istnieje szereg zamienników bądź elementów o zbliżonych funkcjonalnościach lub parametrach, a ich użycie w danym urządzeniu nie wymaga żadnych zmian w projekcie PCB lub wiąże się jedynie z nieznaczną modyfikacją obecnej mozaiki ścieżek. Doskonałym przykład stanowią wzmacniacze operacyjne i komparatory – zdecydowana większość tych układów jest produkowana z wykorzystaniem standardowych obudów i układu wyprowadzeń, dzięki czemu dobranie odpowiedniego zamiennika zwykle nie nastręcza większych trudności.

Po drugie – stabilne rozwiązania

Kolejnym niezwykle istotnym aspektem, umożliwiającym kontynuowanie produkcji w czasach krzemowego kryzysu, jest przejście na znane, sprawdzone i dostępne od lat rozwiązania. Przykładem mogą tutaj być mikrokontrolery marki Microchip (dawniej Atmel) – podczas gdy bardziej rozbudowane mikrokontrolery 16- i 32-bitowe zostały naprawdę mocno dotknięte ograniczeniami produkcyjnymi, dostępność prostych procesorów 8-bitowych z rodzin AVR czy Atmega nadal pozostaje na przyzwoitym poziomie. Co więcej – w wielu aplikacjach stosowanie zaawansowanych mikrokontrolerów zwyczajnie mija się z celem, gdyż przy niewielkich wymogach sprzętowych i zapotrzebowaniu na moc obliczeniową, małe mikroprocesory mogą skutecznie zastąpić rozwiązania bazujące na procesorach ARM, a zastosowane np. tylko z uwagi na przyzwyczajenia lub upodobania projektantów.

Po trzecie – sprawdzony dostawca

Trzecią, ale niezwykle ważną metodą na utrzymanie płynności w pracach projektowych i montażowych, jest wybór odpowiedniego źródła komponentów. Czasem może się bowiem okazać, że niektórzy dostawcy – często kuszący bogatą ofertą podzespołów – w rzeczywistości epatują „pustymi” stanami magazynowymi, umieszczając na listach produktów setki, a nawet tysiące pozycji, które pozostają niedostępne w stałej sprzedaży. Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru źródła zaopatrzenia, jest dostosowanie oferty do realnych potrzeb w danej branży – często bowiem to nie obszerność zasobu sprzedawanych komponentów, ale umiejętność odpowiedniego doboru elementów najczęściej używanych, jak i tych trudno dostępnych czy wręcz „egzotycznych” pozostaje najważniejszą zaletą danego dostawcy. Osoby poszukujące stabilnego i sprawdzonego źródła części elektronicznych chętnie współpracują ze Sklepem AVT – https://sklep.avt.pl/ – marką o wieloletnim doświadczeniu w dystrybucji elementów, modułów, narzędzi dla elektroników, preparatów chemicznych, materiałów do prototypowania, czy też aparatury i akcesoriów pomiarowych. Sklep AVT doskonale wypełnia misję dostarczania swoim odbiorcom szerokiej i – co ważne – aktualnej gamy komponentów, zarówno do projektów profesjonalnych, jak i konstrukcji amatorskich bądź akademickich.

Zakupy półprzewodników w dobie kryzysu – o czym warto wiedzieć?
fot. materiały prasowe

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)