Opublikowano

Zachowanie

Podchodząc do obrony (egzaminu) pracy magisterskiej musisz pamiętać, że od magistra oczekuje się zachowania i stylu bycia na pewnym poziomie. Zachowuj się odpowiednio do tytułu, który za chwilę otrzymasz.

Zachowanie

Przede wszystkim podczas obrony zachowuj się z szacunkiem i grzecznie. Pamiętaj o tytułach naukowych, gdy zwracasz się do któregoś z członków komisji (w tym celu warto je poznać). Wcześniej dowiedz się z kim masz do czynienia i jeśli np. w komisji jest ksiądz, trzeba wiedzieć jak się do niego zwracać (mówi się „księże profesorze”, a nie „proszę księdza”). Używaj form grzecznościowych.

Nie podchodź do egzaminu zbyt luźno. To świadczy o tym, że Ci nie zależy. Może być widoczne w Twojej postawie, w tym jak wchodzisz, siadasz na krześle. Lepiej gdy jesteś wyprostowany i skoncentrowany, niż znudzony, i mocno rozluźniony.

Usiądź prosto. Nie zakładaj nogi na nogę (ponieważ jest to odbierane jako zbyt silny znak pewności siebie), lecz trzymaj je razem na ziemi. Nie gestykuluj nerwowo rękami, ani ich nie zaciskaj.

Mów jasno i tak, żeby komisja Cię słyszała. Staraj się, aby głos Ci nie drżał. Jeśli się denerwujesz weź głęboki oddech, zastanów się nad odpowiedzią.

Jeśli komisja wytyka Ci błędy, odpowiadając musisz bronić swoich racji. Zdecydowanie korzystniej będzie dyskutować niż milczeć. Nikt Ci nie każe mieć takiego samego zdania jak komisja. Nie możesz jednak pozwolić sobie na kłótnię, ani podnosić głosu. Co innego gdy to robi egzaminujący, a co innego gdy to robisz Ty. Pamiętaj, że różnić się też można pięknie.

Nie zapominaj także o tym, że komisja jest do Ciebie nastawiona pozytywnie. Tworzą ją zwykle ludzie, którzy Cię uczyli i zależy im na tym, abyś zdał(a). Nie będą działać na Twoją niekorzyść.

Jeśli coś zapomniałeś (zapomniałaś) albo nie umiesz odpowiedzieć, przynajmniej spróbuj, z pewnością naprowadzą Cię, a przynajmniej będą chcieli to zrobić. Aby to się udało, nie możesz zbyt mocno się denerwować. Musisz słuchać co do Ciebie mówią i odpowiadać na pytania.

Nie wolno Ci się zniechęcać jeśli nie odpowiedziałeś (odpowiedziałaś) na któreś pytanie albo odpowiedziałeś tylko cząstkowo. Będziesz oceniany za całokształt. W kolejnym pytaniu prawdopodobnie pójdzie Ci lepiej i zostawisz po sobie dobre wrażenie.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)