Opublikowano

Z powodu problemów z transportem bolid śląskich studentów nie dojedzie do Silverstone

Z powodu problemów z transportem bolid śląskich studentów nie dojedzie do Silverstone

Z powodu usterki samochodu transportującego bolid studentów z Politechniki Śląskiej, nie wezmą oni udziału w międzynarodowych zawodach Formula Student, które w czwartek rozpoczną się na legendarnym torze F1 – Silverstone w Wielkiej Brytanii.

O swoich problemach zespół Silesia Automotive poinformował na swym profilu w mediach społecznościowych. Potwierdziła to w rozmowie z PAP Agnieszka Rutka z zespołu.

“Wiele nieprzespanych nocy, wiele godzin spędzonych w garażu, ogromne zaangażowanie zespołu, a to wszystko po to, by jak najlepiej przygotować drużynę i bolid na zbliżające się zawody. Niestety z przykrością musimy Was poinformować, że w tym roku, z przyczyn od nas niezależnych, zabraknie nas na torze w Wielkiej Brytanii” – czytamy w komunikacie.

“W połowie drogi na zawody zepsuł nam się samochód transportujący bolid. Mimo podjętych prób jego naprawienia, do czwartku jesteśmy uziemieni na jednym z niemieckich parkingów. W skrócie: pękła szklanka popychacza na drugim cylindrze. Dopiero jutro otrzymamy części zamiennie, by móc naprawić usterkę i wrócić do Polski. Walczyliśmy do końca” – dodali członkowie zespołu.

Liczący ok. 20 osób zespół składa się głównie ze studentów Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej z siedzibą w Katowicach. Pod koniec zeszłego roku o grupie było głośno, gdy studenci – jako pierwszy zespół ze Śląska i drugi z Polski – wystartowali w zawodach Formula Student w Australii, osiągając dobre wyniki.

Swojej pasji studenci poświęcają niemal cały wolny czas. Do nowego sezonu przygotowywali się od wielu miesięcy m.in. poprzez wprowadzanie pewnych modyfikacji w układzie napędowym i układzie chłodzenia oraz w zawieszeniu bolidu, a także poprzez kończenie projektu pakietu aerodynamicznego.

Jak tłumaczyła wcześniej Rutka, pakiet ten składa się z przedniego oraz tylnego skrzydła, a także z podłogi zakończonej dyfuzorem. Ma on zapewnić odpowiedni docisk bolidu do nawierzchni, co z kolei pozwoli na pokonywanie zakrętów z większą prędkością.

Obecna moc silnika studenckiego bolidu to 141 koni mechanicznych. Waga własna maszyny wynosi 232 kg.

W sierpniu Silesia Automotive planuje wystartować w zawodach Formula Student Hungary, które odbędą się na węgierskim torze Gyor.

Zawody typu Formula Student to zmagania pomiędzy drużynami z uczelni i wydziałów technicznych z całego świata. Ich zadaniem jest zaprojektowanie lub zaprojektowanie i zbudowanie, a następnie wystawienie swojego prototypu samochodu wyścigowego do zawodów na kilku najbardziej popularnych torach.

Konkurs Formula Student składa się z kilku konkurencji, podczas których oceniane są zarówno parametry techniczne, wykonanie, jak i działanie maszyn w praktyce. Bolidy muszą przejść m.in. testy na pochylni czy testy hamowania, a także wystartować w wyścigu. Konieczne jest ponadto przedstawienie biznesplanu wprowadzenia bolidu na rynek i kosztorysu.

PAP – Nauka w Polsce

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)