Opublikowano

Z Erasmusa skorzystało w Europie już 10 mln osób

Sto staży w polskich firmach czeka na studentów i absolwentów uczelni

Z programu Erasmus skorzystało już w Europie 10 milionów uczestników – poinformował PAP dyrektor FRSE Paweł Poszytek. Dodał, że w tym roku Brexit nie będzie miał negatywnego wpływu na budżet programu, a Wielka Brytania będzie w Erasmusie na pewno do 2020 r.

Liczba uczestników programu Erasmus+ przekroczyła już 10 mln osób – poinformował w rozmowie z PAP Paweł Poszytek dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) – Narodowej Agencji Programu Erasmus+.

Wymiana studencka w ramach programu Erasmus oraz jego następcy, czyli programu Erasmus+, jest organizowana w Europie już od 30 lat. Komisja Europejska uruchomiła go 15 czerwca 1987 roku. Polacy na zagraniczne studia w ramach Erasmusa wyjeżdżają od 1998 r.

„Polska w zeszłym roku obchodziła 20-lecie uczestnictwa w programie. Wtedy podsumowano, że z programu skorzystało 200 tys. polskich studentów, a na staże wyjechało 100 tys. młodych ludzi ze szkół zawodowych i techników” – powiedział dr Poszytek.

Mówiąc o przyszłości programu, Poszytek poinformował: „Jeśli chodzi o finansowanie Erasmusa, sprawa się wyjaśniła – Brexit nie będzie miał w tym roku żadnego negatywnego wpływu na budżet programu”. Jak dodał, przez jakiś czas nie było wiadomo, czy Wielka Brytania wpłaci składkę za udział w programie na ten rok. „Było zagrożenie, że budżet zmniejszy się o 15 proc., ale teraz tego zagrożenia już nie ma” – powiedział dyrektor agencji. I dodał, że Wielka Brytania zagwarantowała, że zapłaci tyle, ile powinna.

Zapowiedział, że budżet na przyszły rok się nie zmniejszy. „Osoby, które będą chciały wyjechać na Erasmusa do Wielkiej Brytanii, będą mogły to zrobić” – powiedział. Jak wyjaśnił, dotyczy to okresu do końca tej perspektywy finansowania, czyli do końca 2020 r. Jego zdaniem to dobra wiadomość dla osób, które przygotowują się, by złożyć wniosek do programu Erasmus+ oraz dla tych, które wniosek już złożyły.

„Co będzie w nowej perspektywie – jeszcze nie wiadomo” – dodał. Przypomniał, że – zgodnie z planami Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego w kolejnych latach budżet na program będzie się zwiększał. „Od 2021 będzie nawet 2-3 razy więcej środków niż w starej perspektywie” – podsumował dotychczasowe ustalenia. Zaznaczył jednak, że Parlament Europejski jeszcze w tej sprawie nie głosował i decyzje, co do szczegółów budżetu programu dopiero będą zapadać.

Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020. Jego całkowity budżet wynosi 14,7 mld euro. Erasmus+ opiera się na osiągnięciach europejskich programów edukacyjnych, które funkcjonowały przez 25 lat, i jest wynikiem połączenia następujących europejskich inicjatyw realizowanych przez Komisję Europejską w latach 2007-2013: programu „Uczenie się przez całe życie”, programu „Młodzież w działaniu”, Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink, oraz programów współpracy z krajami uprzemysłowionymi w dziedzinie szkolnictwa wyższego.

PAP – Nauka w Polsce

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)