Opublikowano

Wybór tematu i problematyki

Zanim wybierzesz temat swojej pracy magisterskiej, powinieneś (powinnaś) zastanowić się nad tym co Cię tak naprawdę interesuje i w jakim kierunku ma się rozwijać Twoja dalsza kariera. Jednak świat nie jest miejscem idealnym i dlatego musisz wziąć pod uwagę jeszcze kilka czynników.

Wybór tematu i problematyki

Pisanie pracy magisterskiej należy zacząć od wyboru problematyki badawczej, która ogólnie określona, przekształca się w temat pracy (nie mylić z tytułem). Tak naprawdę wybór ten jest wypadkową wielu czynników. W tym miejscu omówię niektóre z nich:

1. Zainteresowania

Nie bez znaczenia są zainteresowania samego autora, którego może nie interesować wpływ sportu na zdrowie osób starszych lub oddziaływanie mniejszości narodowych na miejscową kulturę. Nie mam pojęcia dlaczego, ale może tak być. Przestępczość w powiecie nowosądeckim, też może kogoś pasjonować lub nie.

Tak więc, pierwszym czynnikiem wyboru tematu pracy są zainteresowania studenta piszącego daną pracę magisterską. Jeśli Twoje zainteresowanie daną problematyką jest tak silne, że nie wyobrażasz sobie, że mógłbyś (mogłabyś) robić coś innego, to warto pójść właśnie w tym kierunku i wybrać temat, który odpowiada Twojej pasji. Bardzo możliwe, że przyda Ci się to w późniejszej karierze.

2. Promotor

Jednak to jeszcze nie koniec. Drugi ważny czynnik wiąże się z wyborem promotora. W sytuacji idealnej udajesz się do takiego, który choć trochę zna się na poruszanej przez Ciebie problematyce. Tylko, że może być inaczej. Może Ci np. zależeć z różnych względów na promotorze, który za nic nie chce przyjąć określonego tematu. Wtedy możesz się nagiąć, przegiąć, złamać… lub odwrócić na pięcie i pójść gdzie indziej.

Sytuacja, w której promotor specjalizuje się w problematyce, którą chcesz podjąć jest bardzo wygodna. Pomoże on wtedy w wyborze literatury, określeniu hipotez (przez wskazanie co może się sprawdzić, a co nie), a także w przypadku pracy badawczej może ułatwić prowadzenie badań i przez tzw. „znajomości” wprowadzić tam, gdzie chcesz je realizować.

3. Dostępność

Kolejnym ważnym czynnikiem jest dostępność. Jeśli ktoś ma wujka, który jest prezesem dużego zakładu państwowego to wydaje się warte rozważenia wykorzystanie tego prostego faktu i np. przeprowadzenie badań na terenie zakładu. Wówczas temat pracy musi się jakoś wiązać z problematyką organizacji, można badać np. kulturę organizacyjną, strukturę, sytuację zmiany, kryzys w organizacji itp.

Jeśli zaś nie ma się takiego wujka, a promotor nie może lub nie chce pomóc, to mamy utrudnione zadanie. Oczywiście są instytucje, które prawdopodobnie byłyby zainteresowane współpracą ze studentami, ale musisz wziąć pod uwagę, że trzeba ich poszukać i przekonać. Jeśli masz dar nakłaniania innych do swoich racji to spróbuj. Ludzie po prostu mogą Ci nie zaufać, bać się, że wykorzystasz zgromadzony materiał do „niecnych” celów albo też nie chce im się Tobą zajmować, nie mają na to ani czasu, ani chęci. Nie chcę Cię w tym miejscu zniechęcać, gdyż wiele świetnych prac magisterskich powstało pomimo takich przeciwności, niemniej powinieneś (powinnaś) wziąć to pod rozwagę.

4. Realne możliwości

Co do czwartego czynnika wyboru tematu pracy, nie należy myśleć o rzeczach nierealnych, szczególnie na etapie pisania pracy magisterskiej. Praca magisterska ma sprawdzić umiejętności nabyte na studiach, a nie doprowadzić do odkrycia nowych praw rządzących światem. Trzeba się wykazać znajomością zasad metodologicznych i praktycznych, przez choćby sensowne wykorzystanie źródeł naukowych.

Miło byłoby zostać odkrywcą, lecz w momencie pisania pracy dyplomowej lepiej swoje ambicje schować w kieszeń. Dlaczego? Przede wszystkim może Ci się nie udać. Zwykle sięgając „za wysoko” napotkasz na pewne problemy i bardzo możliwe, że będą one w stanie Cię skutecznie zniechęcić do dalszych wysiłków. Poza tym praca magisterska jest pierwszym poważnym sprawdzianem Twoich naukowych możliwości, nie łudź się zatem, że jesteś świetnie przygotowany do tego, aby podołać górnolotnym wyzwaniom.

Czynnik ten wiąże się także z zasięgiem pracy magisterskiej. Dokładnie zastanów się jakie zjawisko chcesz poddać analizie, na jakim obszarze i ile napisano na ten temat. Wybranie szerokiego tematu jak, np. bezrobocie w Polsce, a nawet w województwie mazowieckim, wcale nie jest dobrym rozwiązaniem. Aby go podjąć musisz przewertować góry materiału, zastanowić się co chcesz badać i w jaki sposób to zrobisz, tak aby ktoś później nie zarzucił Ci niekompetencji. Nie ma podstaw bać się tego, że wybierając wąskie zagadnienie nie wystarczy Ci materiału. Tego jest zawsze więcej niż potrzeba, należy tylko dobrze poszukać i możesz być wtedy przekonany(a), że wyczerpałeś(aś) temat.

Podsumowanie

Podsumowując, na wybór tematu pracy składają się cztery warte uwagi czynniki:

  1. Zainteresowania piszącego,
  2. Zdanie promotora,
  3. Dostępność,
  4. Realne możliwości urzeczywistnienia planów.

Dla uściślenia dodam, że zawsze temat pracy magisterskiej powinien Cię choćby minimalnie interesować. Spędzisz nad swoją pracą dyplomową wiele godzin i wypijesz litry kawy nim ją wreszcie skończysz. Dlatego nie warto dobrowolnie poddawać się torturom i wybierać tematyki, która mówiąc delikatnie Cię nudzi, czy męczy. Oczywiście w trakcie pisania często okazuje się, że coś co uważaliśmy za zupełnie nieciekawe i niewarte uwagi takie nie jest. Może odkryjesz nawet dzięki temu swoje powołanie. Jednak doświadczenie mi mówi, że niekoniecznie tak będzie. Wówczas ostatni rok studiów będzie dla Ciebie pasmem cierpień i udręki.

Dobrze zastanów się nad wyborem tematu pracy. Nie musisz wspominać swojej pracy magisterskiej źle. Natomiast może ona być dla Ciebie powodem do dumy, doskonałym sprawdzianem Twoich naukowych umiejętności, a także przyczółkiem w drodze do późniejszej kariery.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)