Opublikowano

Wojtyła: Teraz chcemy utworzyć Akademię Kaliską, a w przyszłości uniwersytet

Akademia Kaliska na bazie PWSZ powstanie w Kaliszu z dniem 1 lutego 2018 roku. Zdaniem senatora Andrzeja Wojtyły miasto zasługuje na to, żeby stać się ważnym ośrodkiem akademickim.

Autorem projektu ustawy i uzasadnienia, żeby na bazie obecnie istniejącej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu utworzyć Akademię Kaliską, jest senator Andrzej Wojtyła.

„Jestem przekonany, że z przyjęciem ustawy w Senacie nie będzie większych problemów i że trafi do Sejmu, gdzie nad procesem legislacyjnym będzie czuwał poseł Jan Mosiński” – powiedział w sobotę na konferencji prasowej senator Wojtyła.

Poinformował, że konsultacje w tej sprawie przeprowadził z parlamentarzystami z regionu, w szczególności z posłami Janem Mosińskim, Janem Dziedziczakiem i europosłem Ryszardem Czarneckim.

„Mamy także poparcie władz uczelni, przedstawicieli ministerstwa i mam nadzieję, że także obecna opozycja będzie nas wspierała w tym zakresie” – powiedział Wojtyła.

Projekt ustawy zakłada okres przejściowy dla Akademii Kaliskiej, podczas którego uczelnia będzie musiała spełnić określone wymogi, między innymi umożliwić podjęcie studiów doktoranckich na minimum dwóch kierunkach.

Senator poinformował, że w przypadku powołania Akademii Kaliskiej zostanie wykorzystana ta sama ścieżka, która została przetarta przy powoływaniu Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie.

„Tam również miejscowa Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa została zlikwidowana, a w jej miejsce powstała akademia. Z pozoru wydaje się, że zmieniło się niewiele – nazwa i szyldy na budynkach, ale tak naprawdę zmieniło się wszystko, a przede wszystkim status uczelni” – wyjaśnił senator.

Akademia Kaliska zajmie się nie tylko kształceniem studentów, ale także działalnością naukową, do czego obecnie uprawnień nie ma PWSZ. „Mamy większe ambicje, żeby w Kaliszu w przyszłości była nie tylko akademia, ale także uniwersytet” – powiedział Wojtyła.

Akademia Kaliska rozpocznie swoją działalność z dniem 1 lutego 2018 roku.

Ewa Bąkowska (PAP)

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)