Opublikowano

Wiedza w pigułce, czyli jakie suplementy pomogą w nauce?

Wiedza w pigułce, czyli jakie suplementy pomogą w nauce?

W obecnych czasach ogromna ilość informacji, które docierają do nas może przyprawić o zawrót głowy. Doskonale wiedzą o tym uczniowie oraz studenci. Okres wzmożonej nauki, czyli kilka tygodni przed sesją, bądź dla uczniów szkół średnich, czas przed maturą, wymusza na nich przyswojenie dużej ilości materiału. Nic oczywiście nie zastąpi regularnej nauki i odpowiedniego systemu powtórek, jednak istnieją pewne suplementy, które mogą zdecydowanie polepszyć proces przyswajania wiedzy oraz łatwość w zapamiętywaniu. Czym są te substancje oraz jak prawidłowo z nich korzystać? Artykuł powstał we współpracy z portalem SuplementyPro.pl znanym wśród osób, które interesują się zdrowym stylem życia!

Suplement- co się za tym kryje?

Zacznijmy od wyjaśnienia tegoż pojęcia. Suplementem nazywamy preparat, który będzie uzupełniał pewne niedobory w naszym organizmie. W czasie przyjmowania pokarmu, często nie jesteśmy w stanie dostarczyć naszemu ciału niezbędnych witamin i minerałów do prawidłowego funkcjonowania. Właśnie dlatego stworzono suplementy, które w tym pomagają. Warto pamiętać, że żaden suplement nie jest w stanie w 100% zastąpić odpowiedniego odżywiania, jednak dodając je możemy w znacznym stopniu zoptymalizować procesy zachodzące w organizmie.

Od czego zacząć?

Aby rozpocząć wszelką suplementację, powinniśmy zapoznać się z pewnymi regułami oraz ich przestrzegać. Dzięki temu suplementacja będzie optymalna, a my poczujemy znaczącą różnicę w przyswajaniu wiedzy. Przede wszystkim suplementy nie działają od ręki. Proces przyswajania i gromadzenia minerałów i witamin w organizmie jest dość długi i mozolny. Dlatego rozpoczęcie stosowania tych substancji powinniśmy rozpocząć co najmniej na kilka tygodni przed planowanym okresem intensywnego przyswajania wiedzy. Kolejną zasadą jest regularność. Rozpoczynając suplementację powinniśmy stosować się do zaleceń na etykietach, odnośnie pory dnia zażywania substancji oraz wielkości dawek. Większość suplementów, aby działała prawidłowo, należy przyjmować codziennie. Nigdy nie powinniśmy przekraczać zalecanych dawek. Mimo tego, że suplement nie jest lekiem, to i tak zażywanie większych ilości może skutkować niechcianymi konsekwencjami.

Jakie suplementy warto zażywać?

Zacznijmy od substancji znanej i bardzo lubianej, ale często niedocenianej pod względem właściwości koncentracyjnych. Mowa o kofeinie. Można ją znaleźć w wielu produktach codziennego przeznaczenia oraz spożywać w postaci tabletek dostępnych w aptekach. Przede wszystkim kofeina wpływa na tworzenie w mózgu neuroprzekaźników. Oprócz tego usuwa senność oraz zmęczenie, pobudza do działania, zwiększa naszą motywację do nauki. Oczywiście, nawet z tą substancją nie wolno przesadzać. Przy zwiększonej podaży można otrzymać odwrotny skutek do zamierzonego. Zbyt duża ilość może spowodować nadpobudliwość, co za tym idzie, brak koncentracji.

Kolejnym, bardzo efektywnym produktem jest ashwagandha. Powszechnie znana jest jako indyjski korzeń, indyjski żeń-szeń lub zimowa wiśnia. Głównymi zaletami są: poprawa funkcjonowania układu nerwowego, czyli poprawa pamięci, uspokojenie organizmu, zredukowanie stresu przez co zwiększa jakość snu. Poprawę procesów zapamiętywania zawdzięcza odpowiednim substancjom, zwanych glikowitanolidami. Jak zaopatrzyć się w dobry produkt? Przede wszystkim zwracać uwagę na zawartość najważniejszych substancji, czyli witanolidów. Dobry produkt to taki, który zawiera co najmniej 5%. Wiele firm zapewnia, że ich produkty mają nawet 8-10%, jednak nie należy nadto w to wierzyć. Jednym z najbardziej docenianych ekstraktów jest wyciąg KSM-66. Często takie preparaty nie mają nic napisane odnośnie zawartości tego składnika. Nie warto wtedy dokonywać zakupu, gdyż brak informacji wiąże się zazwyczaj z bardzo niską zawartością witanolidów, od 1,5% do 2,5%.

Trzecim preparatem, na który należy zwrócić uwagę jest magnez. Od razu na wstępie należy dodać, że magnez nie wpływa bezpośrednio na pracę naszego mózgu. W żadnych badaniach nie udowodniono bezpośredniego wpływu na szybkość i możliwości przyswajania wiedzy. Jednak pod działaniem dużego stresu z organizmu, wraz z moczem wydalana jest duża ilość magnezu. Z tego powodu warto go stosować.

Warto również rozpocząć przyjmowanie witamin B, C oraz E. Szczególnie wyróżnia się witamina B12, inaczej zwana kobalaminą. Głównymi zaletami są poprawa koncentracji oraz utrzymanie równowagi emocjonalnej, co w czasie wzmożonej nauki nie jest takie łatwe. Osoby będące na diecie wegetariańskiej oraz wegańskiej są mocno narażone na jej niedobory, ponieważ głównymi źródłami są produkty pochodzenia zwierzęcego. Dlaczego witaminy C i E? Podstawowym powodem jest to, że chronią organizm przed tak zwanym stresem oksydacyjnym, czyli stanem zakłóconej równowagi między wolnymi rodnikami, a antyoksydantami. Dodatkowo witamina C poprawia odporność organizmu. Nauka podczas choroby nie należy do przyjemnych, dlatego nie zapominajmy o tym składniku.

Podsumowując, suplementy są doskonałym uzupełnieniem naszej diety oraz świetnie wspomogą nas podczas zwiększonego wysiłku umysłowego. Pamiętajmy, aby stosować się do wymienionych zasad. Co więcej, przed przystąpieniem zażywania, warto skonsultować się z lekarzem, aby być pewnym danych suplementów.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)