Opublikowano

Wiceminister nauki: wyniki „Rankingu Perspektyw” to istotne źródło informacji dla kandydatów na studia

Wyniki „Rankingu Perspektyw” są często źródłem informacji dla kandydatów na studia. Klasyfikacja obejmuje bowiem większość polskich uczelni – podkreślił w środę w Warszawie wiceszef resoru nauki Andrzej Stanisławek.

Opublikowane w środę zestawienie po raz 20. przygotowała Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”, pod nadzorem Kapituły kierowanej przez prof. Michała Kleibera. Obejmuje ono cztery rankingi: Ranking Uczelni Akademickich, Ranking Uczelni Niepublicznych, Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych oraz Ranking Kierunków Studiów.

Otwierając uroczystość, w czasie której ogłoszono wyniki rankingu, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Andrzej Stanisławek podkreślił, że jego wyniki są często istotnym źródłem informacji dla kandydatów na studia. „Ranking umożliwia porównywanie praktycznie wszystkich ze wszystkimi. Klasyfikacja obejmuje bowiem zdecydowaną większość polskich uczelni” – dodał.

Zwrócił uwagę, że wyniki rankingu są ogłaszana po raz pierwszy po wejściu w życiu całościowej reformy nauki i szkolnictwa wyższego, tzw. Konstytucji dla Nauki. Przypomniał, że zmienia ona gruntowanie warunki funkcjonowania szkół wyższych, stawia m.in. na jakość kształcenia i badań naukowych czy umiędzynarodowienie.

Przewodniczący kapituły rankingu prof. Michał Kleiber dodał, że kapituła bierze pod uwagę głos środowiska akademickiego i modyfikuje jego wskaźniki. „Teraz stoimy przed wielkim wyzwaniem, bo reforma szkolnictwa wyższego i nauki oczywiście spowoduje, że będziemy musieli wprowadzić pewne dodatkowe zmiany” – podkreślił.

„Ten ranking, który robimy (…) jest najbardziej chyba rozbudowanym metodologicznie i jednocześnie najbardziej transparentnym rankingiem na świecie” – powiedział inicjator rankingu, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy Waldemar Siwiński. Zwrócił uwagę, że można zapoznać się nie tylko z klasyfikacją ogólną, ale też z każdym z poszczególnych, ocenianych przez jury wskaźników.

Uniwersytet Warszawski zajął pierwsze miejsce w Rankingu Uczelni Akademickich. Na drugim miejscu uplasował się Uniwersytet Jagielloński, a na trzecim Politechnika Warszawska. Wśród uczelni niepublicznych po raz 20. wygrała Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Wśród uczelni ekonomicznych pierwsze miejsce zajął Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu; wśród uczelni rolniczych najlepszy okazał się Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Dwie uczelnie: Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. J. Długosza w Częstochowie oraz Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie okazały się najlepsze wśród uczelni pedagogicznych. Wśród Akademii Wychowania Fizycznego wygrała AWF w Katowicach.

Pełne wyniki rankingu są dostępne pod adresem: www.ranking.perspektywy.pl

PAP – Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)