
Styczeń to nie tylko miesiąc rozpoczynający nowy kalendarzowy rok, czas karnawału i spotkań z bliskimi. To także moment, na który czekają uczniowie szkół w całym kraju – zimowe wakacje, czyli ferie. Dla nieco starszych „uczniów” – studentów – jest to jednak chwila dużo bardziej stresująca. Zbliża się bowiem zimowa sesja egzaminacyjna.
Zaraz po niej, ni stąd, ni zowąd, pojawia się letni semestr. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, kolejne miesiące mijają w ekspresowym tempie. Bolączka nieubłaganie szybko mijających dni dotyka zwłaszcza tych spośród zasilających statystyki uczelni wyższych, którzy za chwilę będą się musieli z nimi pożegnać. Pojawiają się przed nimi egzystencjalne wręcz pytania w rodzaju „co dalej zrobić ze swoim życiem?”, a niepewność jest stałą towarzyszką przyszłych absolwentów, którzy nie mają odpowiednio wielu osiągnięć w swoim CV. Jak szukać pierwszej pracy? Na co zwracać uwagę podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Podpowiadamy.
Coś się kończy, coś się zaczyna
Łączenie obowiązków zawodowych z nauką to rzeczywistość dużej grupy współczesnych studentów. Dla części z nich jest to konieczność związana z sytuacją materialną. Decyzja o wyprowadzce z domu, kontynuowaniu nauki w innym mieście lub podjęciu płatnych studiów na prywatnej uczelni, niesie przecież za sobą konsekwencje ekonomiczne. Jednak coraz częściej, młodzi ludzie podejmują pracę już podczas studiów, z myślą nie tyle o zasobności portfela, ile o swojej przyszłej karierze. Przeglądając ogłoszenia o pracę, łatwo zauważyć, że jednym z podstawowych wymagań, jest w wielu przypadkach posiadanie (chociażby minimalnego) wcześniejszego doświadczenia na danym stanowisku. Zdobywanie doświadczenia i kolejnych wpisów w CV jeszcze przed ukończeniem studiów wydaje się więc rozsądnym podejściem. Na co zwrócić uwagę, szukając pierwszej pracy?
Daj się zrekrutować!
Najpopularniejszym sposobem poszukiwania ciekawych ofert pracy jest dziś bez wątpienia przeglądanie ogłoszeń zamieszczonych w Internecie. Na portalach takich jak na przykład pracujteraz.pl (który znajdziesz pod adresem Pracujteraz.pl), w morzu propozycji, z pewnością każdemu uda się wyszukać coś dla siebie. Dobrym źródłem będą też agencje pracy – zwłaszcza dla tych, którzy myślą o podjęciu tymczasowej (lub stałej) pracy za granicą. Kluczowy w drodze do podpisania umowy z pracodawcą jest bez wątpienia, obok dobrze napisanego CV i listu motywacyjnego, sam proces rekrutacyjny. Coraz częściej zadanie znalezienia odpowiedniego pracownika zlecane zostaje firmom zewnętrznym, specjalizującym się w HR. Rozwiązanie takie ma wiele plusów, także dla potencjalnych kandydatów – dzięki rozmowie ze specjalistą poznasz swoje mocne i słabe strony, dowiesz się, nad czym należy popracować, a co możesz uznać za swoje atuty. Nie obawiaj się więc i po prostu zacznij poszukiwania – bo im wcześniej, tym lepiej!
Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)
Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)