Opublikowano

Uniwersytet Śląski będzie uczyć chińskich studentów języka polskiego w biznesie

Podpisana ponad 2 lata temu umowa o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Śląskim a chińskim Uniwersytetem Północnowschodnim w Shenyang zaowocuje w 2016 roku uruchomieniem specjalności polonistycznej. Chińscy studenci będą uczyć się m.in. języka polskiego w biznesie.

Od października 2013 roku na Uniwersytecie Północnowschodnim w Shenyang prowadzony jest lektorat języka polskiego przez pracownika naukowego Uniwersytetu Śląskiego.

“Zainteresowanie lektoratem od początku było spore. Zwykle w ciągu godziny od ogłoszenia naboru jest komplet. Dlatego zdecydowano się pójść o krok dalej i zorganizować specjalność polonistyczną” – powiedziała PAP dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Jolanta Tambor.

Dodała, że chińscy studenci są zainteresowani nauką języka polskiego. “Oprócz tego, że postrzegają język polski jako atrakcyjny, czy egzotyczny, podobnie jak polscy studenci uczący się chińskiego uważają, że to pozwoli znaleźć im między innymi ciekawą pracę” – powiedziała.

Na ten wybór, jak dodała prof. Tambor, wpływ mają również docierające do nich informacje o coraz intensywniejszej współpracy polsko-chińskiej.

Specjalność polonistyczna będzie prowadzona przez powołane kilka miesięcy temu w Shenyang Centrum Języka Polskiego, którego dyrektorem został pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego Adam Antoniewicz – prowadzący dotąd lektorat języka polskiego. Zostanie uruchomiona w ramach prowadzonej w Shenyang rusycystyki w marcu 2016 roku (wówczas rozpoczyna się w Chinach rok akademicki).

“Naszym zamiarem jest nauka języka polskiego w szczególności w kierunku języka biznesu oraz terminologii technicznej, a nie tylko literatury i kultury polskiej. To wiąże się między innymi z sugestiami pracodawców. W Chinach swoją ekspozyturę otworzyła jedna ze śląskich firm, która już zatrudniła dwóch chińskich absolwentów lektoratu języka polskiego jako tłumaczy” – powiedziała prof. Tambor.

Uruchomiony w 2013 roku lektorat jest wynikiem podpisanego porozumienia o współpracy pomiędzy województwem śląskim a prowincją Liaoning. Podobny dokument podpisały również obie uczelnie.

Efektem tej współpracy jest uruchomienie systemu wymiany dla studentów anglistyki Uniwersytetu Śląskiego, którzy wybrali język chiński jako swoją specjalizację. Z kolei do Katowic w ramach tej współpracy przyjeżdżają studenci z Uniwersytetu Północnowschodniego w Shenyang.

Umowa o współpracy pomiędzy uczelniami obejmuje też m.in. wymianę nauczycieli akademickich, naukowców oraz studentów, a także wspólne prowadzenie projektów badawczych, organizację wspólnych konferencji, wspólne publikacje oraz ścisłą współpracę kulturalną.

Uniwersytet Północnowschodni w Shenyang (z ang. Northeastern University) jest uczelnią publiczną założoną w 1923 roku i zaliczaną do czołowych w Chinach. Kształci ponad 20 tys. studentów na 46 kierunkach licencjackich, 53 magisterskich i 23 doktoranckich.

PAP – Nauka w Polsce

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)