Opublikowano

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu: frekwencja na wykładach online jest często wyższa niż w sali wykładowej

Wiele zajęć realizowanych online na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu ma niemal 100-procentową frekwencję. Uczestniczy w nich więcej studentów, niż podczas zajęć w sali wykładowej – poinformowały władze uczelni.

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym do 10 kwietnia ograniczone jest funkcjonowanie szkół i placówek oświatowych. Nauka w tym czasie realizowana jest jednak na odległość. Tak jest m.in. na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

„Wiele zajęć realizowanych jest zgodnie z planem. A co najważniejsze z niemal 100 proc. frekwencją. W wykładach on-line uczestniczy więcej studentów niż podczas zajęć w sali wykładowej” – podkreśla prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą prof. Krzysztof Szoszkiewicz. Rektor uważa, że jest to jeden z efektów pracy zespołu ds. wdrożenia kształcenia zdalnego w UPP, który powołano do życia 20 marca. Jego celem jest sukcesywne udostępnianie nowych rozwiązań i narzędzia mających wesprzeć naukowców oraz podnieść jakość kształcenia online.

„Na mój wykład o przedsiębiorczości, organizowany przy użyciu Zoom Video Communications, w ramach przedmiotu +Tworzenie i prowadzenie małej firmy+, dla studentów III roku kierunku Ekonomia zalogowało się 100 osób” – mówi dr inż. Elżbieta Goryńska-Goldmann z Wydziału Ekonomiczno-Społecznego UPP. Podkreśla, że w czasie wykładu prowadzonego w sali rzadko mogła liczyć na taką frekwencję.

Również na seminariach magisterskich i licencjackich w katedrze dr inż. Goryńskiej-Goldmann frekwencja była 100-procentowa.

„Studenci prezentowali fragmenty swoich prac, z kolei promotorzy i prowadzący seminaria udzielali wskazówek. Wyznaczyliśmy terminy konsultacji i dalszych spotkań zgodnie z kalendarzem zajęć” – dodała.

Władze UPP podkreślają, że zorganizowanie wykładów i zajęć ćwiczeniowych nie jest proste, bo wymaga spotkań wprowadzających, podczas których trzeba ustalić warunki przebiegu zajęć, zakres materiału, z jakim powinni się studenci zaznajomić do zajęć, oraz na co zwracać uwagę, aby efektywność była jak najwyższa. Pomocne są jednak różne narzędzia. Zaletą wszystkich stosowanych na UPP jest to, że są bezpłatne w wersji podstawowej.

PAP – Nauka w Polsce

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ agt/

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)