Dwa roczne stypendia w wysokości 3 tys. zł to główne nagrody w ogólnopolskim konkursie wiedzy prawniczej „Lex Master”. Mogą wziąć w nim udział uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy nie ukończyli 18 roku życia.
Konkurs organizuje Wyższa Szkoła Prawa i Administracji Rzeszów-Przemyśl na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości, które ufundowało stypendia. Rekrutacja zainteresowanych udziałem w konkursie potrwa do 6 października br.
Jak poinformował PAP rzecznik uczelni Przemysław Pawlak, konkurs będzie obejmował zarówno zagadnienia, które uczniowie poznają w ramach przedmiotu Wiedza o społeczeństwie, ale również wiedzę z zakresu: prawoznawstwa, praw człowieka, prawa konstytucyjnego, cywilnego, karnego, pracy, administracyjnego, gospodarczego, finansowego czy prawa międzynarodowego.
„Zadania w ramach konkursu będą zróżnicowane, tak by dostosować poziom pytań do uczestników z poszczególnych szkół” – zapewnił Pawlak.
Dodał, że chodzi głównie o zagadnienia, które mogą być ważne dla młodych ludzi, np. prawa konsumenta, zasady zawierania umów, z zakresu ochrony danych osobowych, prawa autorskiego.
Zmagania konkursowe rozłożone zostaną na trzy etapy. Dwa pierwsze będą przeprowadzone on-line. Czyli o wyznaczonej godzinie każdy z uczestników będzie musiał zalogować się na specjalną platformę internetową i odpowiedzieć na pytania testowe, zadawane przez superbohaterów symbolizujących poszczególne dziedziny prawa, a także rozwiązywać zadania problemowe.
Finał odbędzie się w grudniu br. w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie finaliści będą odpowiadać na zestawy pytań problemowych przed komisją złożoną z ekspertów z różnych dziedzin prawa.
Nagrodą główną w konkursie „Lex Master” są dwa roczne stypendia w wysokości 3 tys. zł. Otrzymają je: najlepszy uczeń gimnazjum oraz najlepszy uczeń szkoły ponadgimnazjalnej. Stypendia będą wypłacane w transzach miesięcznych przez rok szkolny lub akademicki.
Pawlak wyjaśnił, że celem konkursu „Lex Master” jest szerzenie wśród uczniów wiedzy prawniczej, a także wykształcenie właściwych, obywatelskich postaw wobec prawa i instytucji wymiaru sprawiedliwości oraz kształtowanie umiejętności podejmowania świadomych decyzji.
Ponadto udział w konkursie nauczy uczestników poszukiwania informacji. „Są to umiejętności bardzo istotne w wykonywaniu zawodów prawniczych czy też w funkcjonowaniu rzeczywistości prawnej” – zauważył Pawlak.
Konkurs jest finansowany w ramach programu Ministerstwa Sprawiedliwości „Edukacja szkolna przeciwko wykluczeniu prawnemu”, realizowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014.
Jednym z elementów projektu jest właśnie konkurs wiedzy z zakresu prawa dla gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych, organizowany przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji Rzeszów-Przemyśl.
Pawlak dodał, że projekt ten zdobył najwyższą ocenę resortu sprawiedliwości, pokonując osiem innych ofert z całej Polski.
Szczegóły dotyczące konkursu można znaleźć m.in. na stronie www.lexmaster.wspia.eu
Wyższa Szkoła Prawa i Administracji Rzeszów-Przemyśl od wielu lat organizuje różne przedsięwzięcia podnoszące świadomość prawną młodzieży, m.in. Ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy o Państwie i Prawie, konkurs Wiedzy o Prawach Człowieka.
Przy uczelni działa także Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa. Jest ona adresowana do uczniów szkół ponadgimnazjalnych zainteresowanych szeroko rozumianą problematyką prawa i bezpieczeństwa. Zajęcia w ramach Akademii są bezpłatne i odbywają się w szkołach w 6 miastach województwa podkarpackiego.
Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)
Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)