Opublikowano

Tytuł

Wybór tematu to jeszcze nie wszystko. Należy następnie zastanowić się w jaki sposób zareklamować pracę magisterską odbiorcom. Przez najbliższy czas będziesz pytany (pytana) jaki jest tytuł Twojej pracy magisterskiej? Gdy w przyszłości napiszesz CV, to w nim również należy go podać.

Tytuł

O ile temat pracy stanowi jej główną myśl, to tytuł ma za zadanie ją sprzedać odbiorcy, ale przy spełnieniu pewnych warunków. Tytuł jest to pewna informacja zawarta na pierwszej stronie pracy magisterskiej, dotycząca jej zawartości. Stanowi on wizytówkę danej pracy magisterskiej i w dużej mierze decyduje, czy ktoś zechce po nią sięgnąć. W związku z powyższym tytuł pracy dyplomowej musi być w najwyższym stopniu przemyślany. Nie może o wyborze tytułu decydować przypadek.

Tytuł pracy magisterskiej musi spełniać kilka mniej lub bardziej formalnych wymogów:

  1. Musi precyzyjnie określać to, co znajduje się w pracy magisterskiej
    Nie można dopuścić do sytuacji, gdy tytuł nie odpowiada poruszanej problematyce, gdyż od razu pojawia się zarzut, że praca jest „nie na temat”. Tytuł powinien określać zakres rzeczowy (co badasz?), przestrzenny (gdzie?) i czasowy (kiedy?) Twojej pracy magisterskiej, jednak nie jest to zbyt surowo wymagane, gdyż informacje te można również z powodzeniem zawrzeć we wstępie.

  2. Musi być krótki
    Oznacza to, że nie należy pisać ponad miarę, rozwodzić się nad jakimś zagadnieniem. Nawet pierwszy wymóg, czyli precyzja, nie rekompensuje nudziarstwa. Nie wspominając o tym, że za długi tytuł trudno zapamiętać. Ciekawe czy chciałbyś (chciałabyś), żeby w momencie gdy staniesz przed komisją okazało się, że sam(a) go nie pamiętasz?

  3. Ważny jest aspekt marketingowy
    Nie znajduję lepszego określenia dla tego punktu. Chodzi w nim o to, żeby tytuł pracy był ciekawy, sformułowany w taki sposób, aby zachęcić do sięgnięcia po daną pozycję. Musi zaintrygować odbiorcę. Wczuj się w sytuację sprzedawcy, który chce zareklamować swój produkt. Tytuł powinien stanowić pewnego rodzaju obietnicę, że nie pożałuje ten, kto zechce bliżej przyjrzeć się temu dziełu.

  4. Unikaj pojęć wieloznacznych
    Takie słowa jak: wolność, równość brzmią co prawda dumnie i prawdopodobne jest, że skłoniłby kogoś do zapoznania się z Twoją pracą magisterską. Jednak tak naprawdę nie będzie wiadomo o czym piszesz. Samo dojście do tego, o co Ci chodzi pochłonie rozdział albo i dwa, a to najlepsza droga, żeby recenzent Cię nie polubił. Pozostaje jeszcze sprawa niewygodnych pytań na obronie, których z pewnością wolisz uniknąć.

  5. Nie powielaj
    Jeśli uważasz, że tytuł „Bezrobocie w Polsce” jest dobrym pomysłem, bo wiele napisano na ten temat, nie będziesz miał(a) problemu z literaturą, badaniami itp. to jesteś w wielkim błędzie. A więc: „dlaczego nie”?! Otóż dlatego, że tytuł ten jest zbyt ogólny. Bogactwo materiałów Cię dosłownie i w przenośni przydusi. Myślisz, że możesz wybrać jedno, a inne rzeczy pominąć? Niby tak, ale wtedy musisz wiedzieć, dlaczego wybrałeś (wybrałaś) właśnie to, a wszystko inne pominąłeś (pominęłaś). W ten sposób sam(a) siebie wystawiasz na strzał. Poza tym, dochodzi jeszcze ważniejsza sprawa – na ten temat napisano już tyle, że nikt nie chce o tym czytać. Nie twierdzę, żeby nie pisać o bezrobociu. Posiada ono wiele interesujących aspektów, ale trzeba je wydobyć, umiejętnie sformułować tytuł, koncentrując się na wąskim wycinku rzeczywistości, którym zamierzasz się zająć.

Wszystko co zostało wyżej napisane nie stanowi sztywnych wytycznych, stosowanych przy formułowaniu tytułu pracy magisterskiej, bowiem trudno o takie niezmienne reguły. Twój promotor może zwracać uwagę na określenie zakresu w tytule lub nie. Jednak żeby praca magisterska prezentowała odpowiedni poziom, powinieneś (powinnaś) wziąć powyższe wskazówki pod rozwagę.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)