Opublikowano

Twarda spacja

Kiedy musisz połączyć jakieś wyrazy ze sobą (np. na końcu wiersza pojawiło się “i”, co nie wygląda zbyt estetycznie), użyj twardej spacji poprzez wciśnięcie właściwej kombinacji klawiszy (Shift+Ctrl+Spacja). Pamiętaj, że pozostawienie na końcu wiersza spójników lub przyimków jest traktowane jako błąd.

Twarda spacja

Twarda spacja (zwana także “spacją nierozdzielającą”, “lepką spacją”), stosowana jest w sytuacji, kiedy okazuje się, że niektóre wyrazy należałoby przenieść do następnej linijki. Zwiąże ona element tekstu, który chcesz przenieść z elementem następującym po nim i mieszczącym się w kolejnym wierszu. Innymi słowy nie pozwala na łamanie w danym miejscu wiersza.

Czasami ktoś niedoświadczony może chcieć przenieść taki wyraz za pomocą wstawienia kilku zwykłych spacji. Nie jest to jednak właściwa droga i tego rodzaju błąd będzie się mścił przy każdym edytowaniu tekstu. Z tego względu, jeśli musisz “złączyć” pewne wyrazy ze sobą, naucz się używać twardej spacji.

Zwykle twardą spację stosuje się w nagłówkach, gdy na końcu wiersza wypada pojedyncza litera np. “i”, którą należy przenieść do wiersza następnego. Wtedy pomiędzy właśnie tą literą, a następnym wyrazem można wstawić twardą spację.

Twardą spację tworzy się poprzez wciśnięcie klawiszy:
Shift+Ctrl+Spacja

Ma ona zawsze ten sam rozmiar, nawet w przypadku tekstu wyjustowanego (nie dopasowuje się).

Użycie twardej spacji powinno nastąpić w końcowym etapie opracowywania tekstu, ponieważ wszelkie poprawki mogą spowodować zmianę rozkładu wyrazów i może się okazać, że nie jest ona potrzebna albo trzeba ją wstawić w inne miejsce.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)