Opublikowano

Trwa głosowanie na Soczewki Focusa 2016

Polscy twórcy innowacji medycznych, technicznych oraz informatycznych, inżynierowie, badacze, studenci – czekają na głosy internautów w konkursie Soczewki Focusa. W każdej z trzech kategorii o nagrodę walczy pięć zespołów. Głosowanie trwa do końca marca.

O wyróżnienie Soczewki Focusa 2016 rywalizuje 15 wynalazków w trzech obszarach: medycyny, techniki i informatyki. To internauci zadecydują, który z nich zdobędzie nagrodę. Głosowanie potrwa do końca marca, a udział w nim może wziąć każdy. Do plebiscytu redakcja nominowała innowacje w fazie projektowej, pomysły będące już w trakcie testów, ale też i gotowe produkty. Pracowali nad nimi naukowcy z polskich uczelni, instytucji naukowych, ale także specjaliści z prywatnych firm i informatycy.

W kategorii “innowacje medyczne” głosy można oddawać na: chip wielkości ziarnka grochu, który mierzy m.in. tętno, temperaturę ciała, napięcie mięśni i pozwala na zapis EKG; Lekolepki – wydawane przy zakupie leków etykiety z piktogramami przedstawiającymi zasady stosowania leku; MySpiroo – kieszonkowy urządzenie pozwalające na samodzielną ocenę sprawności oskrzeli; syntetyczną substancję, która może zastąpić krew; aplikację mobilną Nightly, która poprawia jakość snu, przeciwdziałając koszmarom sennym.

Wśród “innowacji technicznych” internauci mogą głosować na: drona oceniającego jakość powietrza; koszulkę Wearable-ECG, mierzącą EKG; sposób produkcji materiałów budowlanych np. cegieł z odpadów organicznych; studencką rakietę TuCAN do wynoszenia minisatelitów; projekt B-Droid, czyli robota zapylającego rośliny.

W gronie nominowanych w kategorii “innowacje informatyczne” znalazły się: aplikacja Jasnopis do analizy zrozumiałości tekstów; MoneyFriend – automatyczny doradca finansowy; systemem Cyberwatch, pomagający w wykrywaniu cyberprzemocy; program GetBadges, który na podstawie danych z systemów monitorujących pracę nagradza pracowników za wykonanie zadań i zachęca ich do współpracy w przyjazny sposób; Photon – interaktywny robot do nauki programowania.

Swoich faworytów można wybierać na stronie soczewki.focus.pl. Uczestnicy plebiscytu, którzy poza oddaniem głosu zostawią na stronie uzasadnienie wyboru, mogą wygrać zegarki, projektory i bony wakacyjne.

PAP – Nauka w Polsce

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)