Opublikowano

Trudny wybór specjalności – zaplanuj dobrze swoja ścieżkę kariery zawodowej

Trudny wybór specjalności - zaplanuj dobrze swoja ścieżkę kariery zawodowej

Dynamiczne zmiany, jakie zachodzą w świecie zawodowym, wymagają od nas ciągłego rozwoju. Studia podyplomowe to idealna inwestycja dla osób chcących doskonalić swoje umiejętności. Dzięki wyższym kwalifikacjom, nasze CV będzie wyglądać atrakcyjnie w oczach potencjalnych pracodawców.

Pedagogika i nowoczesne specjalizacje

Studia podyplomowe Podyplomowka.edu.pl to częsty wybór nauczycieli, od których wymaga się dzisiaj wszechstronności w nauczaniu przedmiotu oraz „bycia na bieżąco” z nowymi treściami czy literaturą.

Wiedza zdobyta podczas studiów już nie wystarcza. Dlatego pedagodzy podnoszą swoje kwalifikacje na studiach podyplomowych. Popularne stają się takie kierunki, jak surdopedagogika – specjalizacja zajmująca się nauczaniem i wychowaniem osób głuchych i niedosłyszących. Ciekawym działem pedagogiki specjalnej jest też tyflopedagogika, obejmująca wiedzę na temat wychowania, edukacji, terapii i rehabilitacji osób niewidomych oraz niedowidzących.

Studia podyplomowe umożliwiają uzyskanie nowych kompetencji zawodowych, pozwalają rozwijać specjalizacje, a także zdobywać uprawnienia, niezbędne do nauczania przedmiotów dodatkowych.

Ekonomia + Marketing = Sukces

Trudny rynek pracy sprawia, że  posiadanie tytułu magistra często nie daje gwarancji znalezienia pracy w wymarzonej firmie. Kierunki o tematyce zarządzania i reklamy są dziś bardzo popularne. Przedsiębiorstwa nieustannie poszukują specjalistów z dziedziny marketingu i sprzedaży. Dlatego w specjalizacje takie jak E-marketing, PR, Negocjacje i Mediacje w Biznesie warto inwestować.

Kierunki łączące w sobie wiedzę marketingową oraz ekonomiczną sprawdzą się w wielu branżach. Warto zatem postawić na audyt marketingowy i handel zagraniczny.

Psychologia i jej wielorakie zastosowanie

Wiedza z zakresu psychologii także jest niezwykle przydatna w wielu dziedzinach zawodowych. Jeżeli zależy Ci na podniesieniu kompetencji interpersonalnych w zespole lub chciałbyś zastosować techniki potrzebne do pracy z klientami lub pacjentami, to kierunek psychologia poszerzy Twoje horyzonty. Dostępne specjalizacje z zakresu psychologii to między innymi:

  • psychologia reklamy,
  • psychologia zdrowia i dietetyka,
  • coaching i psychologia biznesu,
  • psychologia kliniczna,
  • psychologia pracy i zarządzanie personelem.

Na co zwrócić uwagę?

Zanim wybierzemy się jednak na studia podyplomowe, warto zwrócić uwagę na program danego kierunku. Studia podyplomowe powinny zawierać nie tylko wiedzę teoretyczną, ale również zajęcia praktyczne, wobec czego należy przyjrzeć się ilości ćwiczeń w programie.

Kolejna ważna kwestia to czas trwania studiów podyplomowych. Niektóre studia podyplomowe trwają dwa semestry, inne cztery, a czas ich trwania łączy się z dość istotnym aspektem, jakim jest cena.

Wybierając studia podyplomowe, zwróćmy uwagę na ich cenę i porównajmy z ilością proponowanych zajęć. Przed rozpoczęciem studiów, zastanówmy się czy daną tematykę i wiedzę wykorzystamy później w praktyce.

Zawsze warto się rozwijać i być o krok przed konkurencją. Zaplanujmy jednak, jak będzie wyglądać nasza ścieżka kariery i czy nasza inwestycja zwróci się nam kiedyś, na przykład w postaci lepiej płatnego etatu.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)