Opublikowano

Tani i dobry internet dla studenta. Jaka oferta?

Tani i dobry internet dla studenta. Jaka oferta?

Student oczekuje usługi internetowej, która będzie tania, ale jednocześnie niezawodna i zapewni mu szybkie łącze. Żacy używają sieci do różnych zastosowań – zarówno do rozrywki, takiej jak gry komputerowe, jak i do mniej obciążających działań, takich jak pisanie prac zaliczeniowych czy korzystanie z serwisów społecznościowych. Jakiej usługi internetowej potrzebuje zatem student?

Student cały czas w drodze

Badania CBOS pokazują, że 100 proc. osób w wieku 18–24 lat korzysta z internetu. Oczywiście to tylko badania i w zależności od miejsca ich przeprowadzenia wynik mógłby być nieco inny, ale na pewno też byłby wysoki. Obecnie 9 na 10 osób w opisanym wieku korzysta ze smartfonów, a operatorzy komórkowi zazwyczaj dają nam możliwość używania internetu w ramach pakietów. Płacąc abonament, możemy mieć do dyspozycji np. 10 GB danych miesięcznie do wykorzystania. Tylko czy internet mobilny jest dobrym rozwiązaniem dla studenta? Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej Polacy korzystają przede wszystkim z internetu stacjonarnego – dokładnie 70,2 proc z nich. Czemu wolimy internet stacjonarny? Ponieważ internet mobilny nas ogranicza. Te najważniejsze ograniczenia to:

  • Transfer – pakiet 2 GB danych wystarczy na jeden dzień aktywnego korzystania z serwisu społecznościowego Facebook. Tyle samo danych wykorzystamy podczas oglądania online jednego serialu w jakości HD.
  • Brak ograniczeń… z ograniczeniami – mimo że operator w ofercie wskazuje na brak ograniczeń, to w praktyce po przekroczeniu konkretnego poziomu transferu zmniejszy nam prędkość do 1–2 Mb/s. Wtedy korzystanie z niektórych usług będzie mocno utrudnione.
  • Zasięg – wprawdzie wygląda on dosyć dobrze, ale w dalszym ciągu w wielu miejscach po prostu nie będziemy mogli korzystać z internetu albo jakość połączenia będzie bardzo słaba.

Tak naprawdę internet mobilny jest również potrzebny studentowi, ale wyłącznie do podstawowych zadań związanych z siecią, np. przeglądania stron czy serwisów społecznościowych. Jednak już do oglądania filmów przydałby się zdecydowanie internet na laptopie czy komputerze stacjonarnym. Podobnie zresztą jak do pisania pracy zaliczeniowej.

Internet światłowodowy idealny dla studenta?

Student potrzebuje stałego łącza, które zapewni mu odpowiednie parametry do wykonywania różnych prac wymagających użycia sieci. To jednocześnie musi być łącze, które będzie można podzielić pomiędzy innych użytkowników. Pamiętajmy, że domy akademickie w Polsce zapewniają miejsce dla jedynie 9 proc. żaków. Pozostali mieszkają z rodzicami albo z kolegami w wynajętych mieszkaniach. Obie te grupy mogą skorzystać z internetu światłowodowego, który jednak najpierw musi być dostępny dla naszej lokalizacji (w 2017 korzystało z niego 3,9 proc. gospodarstw domowych). Tylko co to właściwie za usługa? Światłowód to sposób na szybki internet, w skrócie – najszybsza obecnie metoda transmisji danych, w której nie ma urządzeń pośredniczących. W dodatku jest ona niezależna choćby od aktualnej pogody.

Żakom zależy na szybkim łączu, ale też na niskiej cenie. W 2017 ofertę internetu dla studentów miało UPC (dostępna pod: https://www.upc.pl/internet/kup-internet/). Teraz takiej nie ma, ale w przyszłości być może znowu się pojawi. Na razie jednak jak najbardziej studenci mogą dopasować inną usługę z oferty, dostępną zresztą dla każdego, bez konieczności okazania legitymacji studenckiej. W zależności od kwoty, jaką żacy chcą przeznaczyć na internet, mogą wybrać pakiet:

  • do 60 Mb/s – pod 2–3 osoby, za 49,99 zł miesięcznie;
  • do 120 Mb/s – pod 3–5 osób, za 59,99 zł miesięcznie;
  • do 250 Mb/s – pod wielu użytkowników, za 69,99 zł miesięcznie.

Wskazane łącza są wystarczające, aby wskazana liczba użytkowników mogła komfortowo korzystać z sieci. Jeśli studenci zdecydują się na pakiet za niecałe 60 zł miesięcznie, a zajmują jedno mieszkanie w 5 osób, to całkowity koszt miesięczny szybkiego internetu światłowodowego wyniesie 12 zł na jednego żaka.

Szybkie łącze i niska cena – da się połączyć

Jak pokazaliśmy, studenci mogą korzystać z szybkiego internetu, i wcale nie musi to być dla nich kosztowne. Pozostaje jedynie kwestia dopasowania takiego pakietu, który będzie odpowiedni pod daną liczbę użytkowników.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)