Opublikowano

Szkolenie z zarządzania projektami czy studia podyplomowe?

Szkolenie z zarządzania projektami czy studia podyplomowe?

Wśród kompetencji, które są najczęściej pożądane przez pracodawców, są te związane z zarządzaniem projektami. Praktycy mający bogate doświadczenie w tej dziedzinie, mogą przebierać w ofertach. Jednak zanim staną się profesjonalistami, muszą się wiele nauczyć. Wiedzę na temat zarządzania projektami można zdobywać poprzez uczestnictwo w szkoleniach lub podjęcie studiów podyplomowych o tym kierunku. Co wybrać?

Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Obie oferty mogą być nęcące, ale dla dwóch różnych grup odbiorców. Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki jest cel, co chcemy osiągnąć, ile jesteśmy w stanie zainwestować? W zależności od tego, czy ktoś chce zdobyć nowy zawód i lepsze perspektywy na rynku pracy, czy chce jeszcze lepiej wykonywać swoje codzienne obowiązki, wybór ścieżki dalszego kształcenia, będzie inny.

Czym się różnią studia podyplomowe od szkolenia z zarządzania projektami?
Jeśli ktoś chce całkowicie się przebranżowić, niewiele wie na temat zarządzania projektami, wtedy studia podyplomowe będą najrozsądniejszym wyborem. W trakcie ich trwania słuchacze poznają ujęcie teoretyczne, a jeśli zajęcia są prowadzone przez osoby z dużym doświadczeniem, być może spotkają się z przykładowymi problemami i ich rozwiązaniami.

Jednak dla osób, które na co dzień w swojej pracy mają do czynienia z zarządzaniem projektami, studia podyplomowe nie będą zbyt przydatne. Potrzebują czegoś zupełnie innego – praktycznych ćwiczeń, doszlifowania swoich umiejętności. Właśnie dla nich najodpowiedniejsze będzie szkolenie z zarządzania projektami. O ile dla osób, które potrzebują praktycznych informacji, profesjonalne szkolenia będą idealne, o tyle osoby mające niewiele wspólnego z tą dziedziną, mogą czuć się nieco zagubieni. Jednak po ukończeniu studiów podyplomowych, szkolenia pozwolą sprawdzić zdobytą wiedzę w praktyce.

Czas poświęcony na kształcenie
Zdecydowanie dłużej będą trwały studia podyplomowe.  Słuchacz musi uczęszczać na zajęcia od pół roku do nawet dwóch lat. Nie zawsze wszystkie przedmioty, jakie obejmuje program nauczania, są dla niego przydatne. Poza tym studia nie przygotują do pracy. Stanowią jedynie wstęp do elementarnej wiedzy. Łączny koszt studiów podyplomowych będzie w granicach od kilku do kilkunastu tysięcy.

Z kolei w przypadku szkoleń, czas jest znacznie krótszy i odbywa się w dużo mniejszych grupach. Ma to związek przede wszystkim z koniecznością przeprowadzania symulacji i innych zadań praktycznych. Szkolenie trwa znacznie krócej niż studia podyplomowe, za to przekazywana wiedza jest bardziej skondensowana i niesie dużo więcej praktycznych podpowiedzi. Szkolenia są prowadzone przez praktyków, którzy zarządzanie projektami znają od podszewki. Tymczasem zajęcia na studiach nieraz są realizowane przez wykładowców, którzy mają głównie wiedzę książkową, niepodpartą doświadczeniem. W zależności od tego, przez kogo jest organizowane szkolenie, jaki jest jego zakres, koszt jest w granicach od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy złotych.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)