Zdanie matury stanowi wielki krok w życiu młodego człowieka. Kolejnym jest decyzja o podjęciu studiów oraz wybór odpowiedniego kierunku.
Możliwości jest wiele, a uczelnie kuszą ciekawymi programami. Dla wielu absolwentów liceów i techników wciąż szczególnie ciekawym wyborem są studia informatyczne.
Czy to na pewno dobre rozwiązanie, które da szansę na znalezienie ciekawej pracy w przyszłości? Na te właśnie pytania poszukamy odpowiedzi w dzisiejszym artykule.
Poszukiwanie kierunku studiów – mnogość ścieżek i pomysłów na przyszłość
Wybór kierunku studiów bywa podyktowany bardzo różnymi pobudkami. Wiele osób decyduje się na konkretną ścieżkę rozwoju ze względu na indywidualne zainteresowania i predyspozycje. Inni szukają szansy na praktyczny i perspektywiczny kierunek, który pozwoli bez większego trudu i konieczności przekwalifikowywania się znaleźć dobrze płatną pracę.
Jeżeli jednak studia mają być dla nas przepustką do kariery zawodowej a nie tylko przyjemnym hobby, trzeba się dobrze przygotować do podjęcia wyboru. Należy uwzględnić obecne i przyszłe możliwości rozwoju danego kierunku, sytuację na rynku pracy. Dzięki temu udaje się dobrać najlepsze rozwiązanie, skrojone na potrzeby przyszłego studenta, a następnie specjalisty z danej branży.
Studia informatyczne – wciąż w czołówce
Zainteresowanie różnymi kierunkami studiów w Polsce zmienia się z roku na rok. Wynika to ze specyfiki i priorytetów kolejnych pokoleń oraz sytuacji rynkowej.
Gdzie w tym wszystkim jest miejsce informatyki? Jak można zobaczyć w statystykach z ubiegłego roku, kierunek ten cieszy się niesłabnącą atencją u młodych osób. Wybrało go prawie 43 tysięcy absolwentów szkół średnich w 2019 roku. Na drugim miejscu znalazło się zarządzanie (27 tysięcy), a na trzecim psychologia (22 tysiące).
Czy są to jednak kierunki, które przy obecnej sytuacji rynkowej gwarantują zatrudnienie? W przypadku informatyki, jak najbardziej tak. Informatycy zaliczają się do grona zawodów bardzo poszukiwanych, dzięki czemu niektórzy studenci znajdują świetnie płatną pracę jeszcze przed obroną pracy magisterskiej.
Korzyści ze studiowania informatyki
Osoby, które decydują się zatem na przykład na studia informatyczne w Horyzont.eu, mają większą szansę na spokojny start w przyszłość. Co jeszcze zyskują, wybierając właśnie taką drogę kariery?
Studia informatyczne dają szansę na dogłębne poznanie dziedziny, czego nie znajdziemy na tematycznych kursach, cieszących się obecnie tak wielką popularnością. Nauka na uczelni wyższej pozwala spojrzeć na problem znacznie szerzej, z różnych punktów widzenia, a następnie wybrać szczególnie ciekawą dla nas specjalizację. Znacząco zwiększa to horyzonty oraz daje lepszy ogląd sytuacji również w późniejszej pracy zawodowej.
Dzięki temu po zakończeniu nauki łatwiej znaleźć pracę w różnych sektorach branży IT, która należy do naprawdę mocno rozbudowanych.
Kim można zostać po studiach informatycznych?
Do szczególnie popularnych kierunków zalicza się choćby:
- programista,
- administrator sieci,
- specjalista od cyberbezpieczeństwa,
- twórca stron internetowych.
Kierunki informatyczne dają szansę na nieustanny rozwój. Jest to bowiem branża, która zmienia się z dnia na dzień na naszych oczach. Wymaga zatem nieustannego edukowania się. Takie nawyki łatwo wyrobić właśnie w okresie studiów. Znacząco usprawnia to późniejsze wejście w karierę zawodową.
Studia pozwalają jednak na znacznie więcej. Sprawiają bowiem, że od razu wchodzimy w środowisko naukowe, mamy dostęp do najlepszych specjalistów teoretycznych i praktycznych, a także bez trudu możemy brać udział w konferencjach naukowych, pokazujących najnowsze dokonania. Dzięki temu jesteśmy cały czas na bieżąco i możemy nieustannie poszerzać swoją wiedzę i umiejętności.
Studia informatyczne – krok w dobrym kierunku
Podsumowując, skończenie studiów informatycznych pozwala na łatwe znalezienie dobrze płatnej pracy oraz nieustanne podnoszenie kompetencji. To szansa dla osób ambitnych, pragnących wyzwań i rozwoju.
Jak przewidują specjaliści, jeszcze przez wiele lat zapotrzebowanie na informatyków będzie rosnąć.
Okazuje się zatem, że wybór właśnie tego kierunku studiów może się okazać prawdziwym strzałem w dziesiątkę.
Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)
Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)