Zapotrzebowanie na programistów cały czas rośnie, dlatego powstaje coraz więcej szkół programowania i miejsce, w których można nauczyć się praktyki. Wielu absolwentów szkół średnich zastanawia się nad tym, czy lepiej iść na studia informatyczne, czy też do szkoły programowania.
Studia informatyczne – argumenty za i przeciw
W trakcie studiów z zakresu informatyki można poznać nie tylko podstawy programowania, ale także wiele innych ważnych informacji. Zdecydowanie edukacja wyższa daje więc szeroką wiedzę i przydatne umiejętności. Z drugiej jednak strony warto pamiętać o tym, że czas trwania studiów to 3 lub 5 lat, w trakcie których rówieśnicy zdobywają doświadczenie, pracując i praktykując. Uczelnie techniczne zwykle dają bardzo dobre podstawy teoretyczne, jednak gorzej jest w zakresie warsztatów i zdobywania doświadczenia zawodowego. Osoby, które mają sporo czasu lub też chcą poznać wszelkie podstawy informatyczne i różne teorie, mogą zdecydować się na studia.
A może jednak szkoła programowania?
Wielu absolwentów szkół średnich lub też osoby, które chcą się przebranżowić, decydują się na szkołę programowania, ponieważ można w niej zdobyć potrzebną wiedzę w krótszym czasie niż na studiach, a dodatkowym atutem jest bardzo duża ilość zajęć praktycznych. Niektórzy zastanawiają się nad tym, w jakiej szkole w Krakowie lub Warszawie nauczyć się programowania? Najlepiej skorzystać z wyszukiwarek internetowych, sprawdzić opinie na temat akademii programowania, a także sprawdzić, ile godzin wykładowcy przeznaczają na praktykę. Tak naprawdę największe znaczenie ma zdobycie pewnych zdolności technicznych, ale także nauczenie się dobrej komunikatywności i organizacji czasu własnej pracy. Można znaleźć kilka takich akademii, a przykładem może być szkoła programowania Codecool w Krakowie, w której rozwinąć można zarówno swoje twarde, jak i miękkie umiejętności. Warto pamiętać o tym, że nie tylko nauka na studiach, ale też w szkole programowania wiąże się z koniecznością poświęcenia sporej ilości własnego czasu. Właśnie dlatego dobrym rozwiązaniem jest połączenie nauki z pracą lub stażem. W ten sposób można równocześnie się uczyć i zdobywać doświadczenie zawodowe. Warto także zaznaczyć, że szkoły i kursy są świetnym rozwiązaniem, jednak są one tylko pewnym punktem wyjścia, ponieważ praca programisty wymaga ciągłego doskonalenia się, zdobywania nowych umiejętności i rozwijania swoich kompetencji.
Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)
Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)