Życie studenckie, imprezy, wyjścia ze znajomymi, których nie widzieliśmy od lat… To wszystko jest ważne, jednak warto także zapoznać się z możliwościami, jakie proponuje nam uczelnia czy firmy zagraniczne. Jak nie podczas studiów, to kiedy? Później praca, rodzina i brak czasu na własny rozwój, a jeżeli marzymy o wysokim stanowisku w renomowanej organizacji, to warto o tym czasami pomyśleć.
Największym wyzwaniem i ogromną szansą na zdobycie cennego doświadczenia jest wyjazd na studia za granicę. Masz problem z językiem? Nie przejmuj się. Dzięki przebywaniu z obcokrajowcami, ciągle słysząc dany język, szybciej przyswoisz sobie dane słownictwo i po kilku dniach będziesz władał nim bez większych problemów. Innym sposobem nauki języka jest zapisanie się do szkoły językowej w danym państwie. Wyjazd na studia do innego państwa uczy nas przede wszystkim samodzielności i praktyki zawodowej. Zagraniczne uczelnie bardziej koncentrują się na praktyce niż uczeniu się reguł i teorii.
Kilka lat za granicą na studiach to za długo? Nie ma problemu. Są także inne możliwości. Jednym z nich jest Erasmus, czyli półroczny pobyt na uczelni w innym kraju. Podstawą ubiegania się o taki wyjazd jest znajomość języka angielskiego. Wydaje Ci się, że nie zdasz testu sprawdzającego znajomość języka? Nie bój się, warto spróbować swoich możliwości. Póki nie napiszesz, to się nie dowiesz, a może akurat wynik będzie pozytywny?
Wyjazdy za granicę są szansą na lepsze rozpoczęcie swojej kariery zawodowej. A dlaczego? Otóż, pobyt często jest finansowany ze środków Unii Europejskiej, przez co, mało do niego dołożymy. Kolejną zaletą takiej podróży jest szybsze nauczenie się języka obcego i poznanie innej kultury, a dodatkowo można zobaczyć przepiękne krajobrazy, jak i poznać nowych, zagranicznych znajomych. Planując taki wyjazd warto także porównać program studiów, który często ze względu na różnice programowe może stać się wyzwaniem po powrocie z niego.
Wiele firm zagranicznych często oferuje polskim studentom praktyki i staże. Dzięki nim można zobaczyć funkcjonowanie firmy od wewnątrz i poznać obowiązki na danym stanowisku. Taki wpis w CV jest ceniony sobie przez polskich pracodawców. A może taki wyjazd sprawi, że zostaniesz tam na dłużej, kto wie?
Poza wyjazdem za granicę, student ma także możliwość przeniesienia się na inną uczelnię w kraju na semestr. Jest to cenne doświadczenie, które pozwala poznać życie studenckie w innym mieście, a jednocześnie na pozostać w kraju.
Wiele osób przejmuje się także, że przez długi okres nie znajdzie sobie pracy po powrocie do rodzinnego miasta. Rozwój technologii jest teraz tak zaawansowany, że nie trzeba się tym martwić. Wystarczy stworzyć wideoprezentację. Dzięki temu narzędziu można przekazać wszystkie informacje niezbędne dla rekrutera przez film wideo. Jeżeli przejdziesz to kolejnego etapu i zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, możesz skorzystać z wideorekrutacji, dzięki której nie będziesz musiał pokonywać długiego dystansu do centrali firmy.
Możliwości pracy, wyjazdów za granicę, które są skierowane do studentów jest wiele. Warto trochę poszukać informacji w Internecie. Dopóki jeszcze masz chęci i czas powinieneś z nich korzystać. Chwile spędzone na studiach zostają w pamięci przez długi czas, więc nie możesz ich zaprzepaścić. Strach odstaw na bok i zacznij działać! To wszystko wpływa na Twoją przyszłą karierę.
Autor: Smart MBC
Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)
Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)