W ramach programu Career Trek studenci z Uniwersytetu w Chicago odwiedzają różne kraje w poszukiwaniu nowych kontaktów i możliwości rozwoju swojej kariery. Teraz po raz pierwszy odwiedzili Polskę. Grupa 22 studentów spotyka się w Warszawie z potencjalnymi pracodawcami.
Warszawski Career Trek potrwa od 28 do 30 sierpnia. W tym czasie studenci odwiedzają tutejsze firmy, nawiązują kontakty i mają okazję poznać kulturę stolicy. Pobyt organizowany jest przez biuro karier Uniwersytetu w Chicago. O przebiegu wizyty poinformowano w środę podczas zorganizowanej w Warszawie konferencji prasowej.
Uniwersytet w Chicago co roku organizuje ponad 50 wizyt w różnych miastach świata. Meredith Daw z biura karier Uniwersytetu w Chicago zapytana przez PAP, jak wybierane są miasta, które biorą udział w programie, powiedziała: „Przyjeżdżamy, by zobaczyć wzrost gospodarczy, efektywność ekonomiczną miasta. Interesuje nas też to, by w danym miejscu były szanse na ciekawe staże czy pracę. Poza tym studentów interesuje oferta kulturalna. Warszawa była na szczycie naszej listy” – powiedziała.
„Poza tym inne kraje, które odwiedzaliśmy, podpowiadały nam, żebyśmy tu przyjechali. Doradzali nam to na przykład przedstawiciele fińskiego rządu, kiedy w zeszłym roku byliśmy na wyjeździe w Helsinkach” – opowiada.
Meredith Daw zapowiedziała w rozmowie z PAP, że studenci z jej uczelni przyjadą tu i w przyszłym roku. Chce, aby w poszczególnych punktach programu wspólnie z nimi uczestniczyli również studenci z Polski. Dzięki temu młodzi ludzie będą mieli szansę wymienić się pomysłami i nawiązać więzi.
W trakcie wizyty w Warszawie studenci odwiedzą między innymi Giełdę Papierów Wartościowych, Google, PFR Ventures, WeWork, Colgate-Palmolive, a także EEC Ventures oraz Mid Europa Partners i Ghelamco Group. Poznają ofertę stażową firm, dowiedzą się o możliwościach zatrudnienia oraz zapoznają się z panującą tu kulturą biznesową. Program będzie koncentrował się na takich dziedzinach jak consulting, analiza danych, usługi finansowe, biznes międzynarodowy oraz technologie. Studenci spotkają się także z przedstawicielami Urzędu Prezydenta Miasta St. Warszawy, aby porozmawiać o możliwościach rozwoju kariery zawodowej w stolicy.
Obecny na konferencji wicekonsul Stanów Zjednoczonych w Polsce Patrick T. McNeil – absolwent Uniwersytetu w Chicago – zwracał uwagę, że to imponujące, ile osób z Polski nawiązuje kontakty biznesowe USA. Jak zaznaczył, o wizy biznesowe starają się rocznie dziesiątki tysięcy Polaków. Według niego „złoty wiek” w historii Polski nastąpił właśnie teraz.
Uczestnik Career Trek Vamshi Eppanapally, student trzeciego roku Uniwersytetu w Chicago powiedział, że podczas wizyty w Polsce chce się dowiedzieć, jak działa tutejszy rynek finansowy i porównać go z rynkiem amerykańskim. „Bardzo się cieszę, że będę miał okazję poznać kulturę biznesową w Polsce oraz potencjalne możliwości rozwoju kariery zawodowej” – stwierdził.
Organizowany od 2008 roku program Career Trek umożliwia studentom Uniwersytetu w Chicago poznanie potencjalnych pracodawców zarówno w USA, jak i poza jego granicami. Poprzez udział w Career Trek, studenci zdobywają pierwsze kontakty z biznesem, dowiadują się, w jaki sposób mogą wyróżnić się na rynku pracy. (PAP)
Autorka: Ludwika Tomala
Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)
Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)