Opublikowano

Studenci UAM nagrodzeni w międzynarodowym konkursie iGEM

Studenci UAM nagrodzeni w międzynarodowym konkursie iGEM

Studenci Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu zdobyli złoty medal w międzynarodowym konkursie International Genetically Engineered Machines 2016 (iGEM). W konkursie organizowanym przez słynny Massachusetts Institute of Technology zmierzyli się z 300 pomysłami z całego świata.

Konkurs iGEM (International Genetically Engineered Machine) organizowany jest przez Massachusetts Institute of Technology w Bostonie. Ma na celu propagowanie biologii syntetycznej wśród studentów z całego świata, a jego podstawowym założeniem jest tworzenie tzw. BioBricków – wystandaryzowanych elementów genetycznych przydatnych do konstruowania organizmów o zadanych właściwościach. W tym roku w szranki stanęło 300 drużyn studenckich z 40 krajów.

Studenci Wydziału Biologii UAM w Poznaniu: Adrian Lejman, Daria Niewiadomska, Julia Zielińska, Maja Szymańska, Marcin Osuch z Sekcji Biologii Syntetycznej Koła Naukowego Przyrodników zdobyli złoty medal, nominację w kategorii „Best Part Collection” i pierwszą nagrodę w kategorii „Best Manufacturing Project”. Opiekunem sekcji jest dr Przemysław Nuc z Instytutu Biologii Molekularnej i Biotechnologii Wydziału Biologii.

Poznański zespół w projekcie E.co Factory przedstawiał system do bardzo wydajnej nadekspresji białek w bakteriach Escherichia coli, a ponadto ekspresja zachodziła tylko i wyłącznie pod wpływem induktora. “System składa się z czterech zestawów promotorów indukowanych cukrami: arabinozą, ramnozą, ksylozą i melibiozą. Pod zestaw promotorów można podłączyć jakikolwiek wybrany gen i uzyskać jego silną ekspresję wyłącznie po indukcji wybranym cukrem. Dogłębna znajomość procesu ekspresji genów pozwoliła na zastosowanie dodatkowych >molekularnych kruczków<, które są unikalnym na skalę światową rozwiązaniem pozwalającym uzyskać bardzo wydajne narzędzie do ekspresji genów" - informuje UAM w przesłanym komunikacie. Opis projektu jest dostępny na stronie: http://2016.igem.org/Team:UAM_Poznan Badania prowadzone przez studentów były w całości finansowane w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Najlepsi z Najlepszych 2016. Sala przeznaczona do badań prowadzonych przez studentów została wyposażona w niezbędny sprzęt w ramach projektu KNOW - Poznańskie Centrum RNA. PAP – Nauka w Polsce

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)