Studenci Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej – Łukasz Gąska, Marta Sowińska i Kamil Głowacki znaleźli się wśród laureatów międzynarodowego konkursu architektonicznego International VELUX Award 2016. Ich projekt był najlepszy w regionie Europa Wschodnia i Bliski Wschód w kategorii „Światło naturalne w budynkach”.
International VELUX Award 2016 to międzynarodowy konkurs dla studentów architektury, skupiający się na wykorzystaniu światła dziennego. Jury konkursu wyłoniło 10 regionalnych zwycięzców spośród blisko 600 zgłoszonych projektów z 57 krajów. Pięcioro laureatów nagrodzono w kategorii: „Badania nad światłem naturalnym”, a kolejnych pięcioro: „Światło naturalne w budynkach”.
W tej drugiej wśród państw Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu najlepszy okazał się zespół z Politechniki Poznańskiej, w którym znaleźli się: Kamil Głowacki, Marta Sowińska, Łukasz Gąska. Doceniono ich za „Light Scattering Window”, czyli pomysł „Okna rozpraszającego światło”. Wśród państw Afryki wygrali studenci z Nigerii, a z państw obu Ameryk – zespół z Chile. W regionie Azji i Oceanii wygrali studenci z Korei Południowej, a Europy Zachodniej zwyciężył pomysł duński.
Ideą studentów z Polski było stworzenie kompleksowego rozwiązania, które w łatwy sposób zmieniałoby charakter światła, jednocześnie nie ingerując zbytnio w wygląd i sposób działania tradycyjnych okien. Najważniejszą jego funkcją jest zmiana bezpośredniego światła słonecznego w światło rozproszone, bardziej funkcjonalne, dające równomierne oświetlenie oraz zahamowanie przegrzewania się pomieszczeń.
„Zajęliśmy się oknem jako tym podstawowym i najbardziej powszechnym elementem architektury, przez które wpuszczamy światło do naszych domów, biur. Wyróżniliśmy podstawowe problemy, na które postaraliśmy się znaleźć rozwiązanie, czyli: nadmierna ilość światła słonecznego wpadającego do wnętrza, prześwietlenie niektórych części pomieszczenia, przy jednoczesnym niedoświetleniu innych miejsc oraz przegrzewanie się pomieszczeń” — wyjaśniają studenci.
Opiekunem naukowym zespołu była dr inż. arch. Magdalena Gyurkovich. Nagrody w konkursie IVA 2016 przyznawane są autorom prac oraz ich opiekunom naukowym, którzy czuwają nad procesem projektowania. Łączna pula nagród wynosi 30 tys. euro.
18 listopada regionalni zwycięzcy konkursu zaprezentują swoje projekty i będą walczyć o dwie równorzędne nagrody Grand Prix w każdej kategorii podczas Światowego Festiwalu Architektury w Berlinie. Ceremonię rozdania nagród będzie można oglądać w czasie rzeczywistym na iva.velux.com.
Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)
Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)