Opublikowano

Seria wykładów noblistów i światowej sławy uczonych w Polsce

O przyszłości sprzętu i uzbrojenia wojskowego, a także wojskowych i cywilnych urządzeń technicznych, o nowych metodach diagnostycznych i leczniczych oraz profilaktyki zdrowotnej i możliwościach ich stosowania w wojskowej służbie zdrowia opowiedzą znakomici przedstawiciele nauk technicznych, medycyny, chemii i fizyki podczas otwartych wykładów i seminariów organizowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Projekt, koordynowany w MON przez podsekretarza stanu prof. dr. hab. Wojciecha Fałkowskiego, ma również służyć promocji polskiej nauki i techniki kojarzonej z wojskowymi uczelniami i instytutami badawczymi. Wykłady mają charakter otwarty, natomiast seminaria będą skierowane do ograniczonego kręgu specjalistów i osób zainteresowanych daną problematyką.

Inauguracyjny wykład prof. Roberta A. Schwartza z Rutgers Medical School w New Jersey (USA) na temat zagrażających życiu zmian skórnych wywoływanych lekami odbędzie się w dniu 15 grudnia br. o godz. 12.00 w Wojskowym Instytucie Medycznym. Seminarium naukowe z udziałem profesora odbędzie się następnego dnia na Wydziale Wojskowo-Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Pozostałe wykłady są zaplanowane na rok 2017. Na przełomie kwietnia i maja do Polski przyjedzie Robert Gallo – amerykański lekarz, wirusolog, odkrywca pierwszego ludzkiego retrowirusa – HTLV-1 i współodkrywca wirusa HIV, współtwórca testu wykrywającego HIV, twórca i dyrektor Institute of Human Virology na Univeristy of Maryland School of Medicine w Baltimore.

W maju wykład wygłosie Shuji Nakamura – japoński fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2014 r. otrzymanej wspólnie z Isamu Akasakim i Hiroshi Amano za wynalezienie wydajnej diody emitującej niebieskie światło, od 1999 r. profesor inżynierii na University of California w Santa Barbara, pionier w zakresie badań nad technologią półprzewodników wytwarzających światło.

W czerwcu z polskimi słuchaczami spotka się Kurt Wüthrich – szwajcarski chemik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 2002 r. otrzymanej wspólnie z Koichi Tanaką i Johnem Fennem za prace nad grupą metod jądrowego rezonansu magnetycznego, umożliwiającą badanie trójwymiarowej struktury makrocząsteczek w roztworach, profesor w Scripps Research Institute w La Jolla (Kalifornia) i Swiss Federal Institute of Technology w Zurychu.

We wrześniu wykładał będzie Andrew Schally – amerykański biochemik i lekarz polskiego pochodzenia, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny w 1977 r. otrzymanej wspólnie z Rogerem Guilleminem i Rosalyn Sussman Yalow za odkrycie zjawiska wydzielania hormonów w podwzgórzu mózgu oraz badanie ich budowy i czynności (początek neuroendokrynologii), profesor w University of Miami Miller School of Medicine.

W przygotowaniu są również zaproszenia dla kolejnych naukowców. Więcej informacji można uzyskać pod adresem e-mailowym: podsekretarz@mon.gov.pl

PAP – Nauka w Polsce

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)