Opublikowano

Rynek pracy w Gnieźnie

Rynek Rynek pracy w Gnieźniepracy w Gnieźnie

Sprawdź, jakie masz możliwości pracy w Gnieźnie! Zobacz, jak kształtuje się tamtejszy rynek pracy, i jakie jest zapotrzebowanie na pracowników w Twoim zawodzie.

Charakterystyczne cechy rynku pracy w Gnieźnie

Gniezno charakteryzują bardzo silne wahania liczby bezrobotnych. Dla przykładu, w 2009 roku liczba bezrobotnych wzrosła o ponad 20%. Tym ważniejsze, by podejmując decyzję o zatrudnieniu w tym mieście, była ona w pełni przemyślana, a wybrana przez nas praca była stabilna. Jeśli chodzi o pracę na etat, Gniezno oferuje dość zróżnicowane możliwości. Choć większość mieszkańców zatrudniona jest w sektorze usług, to rola przemysłu jest niemała. Zróżnicowana jest także struktura przedsiębiorstw. Choć dużo z nich mieści się w kategoriach małych lub średnich przedsiębiorstw, to na terenie miasta i gminy działa także około pięćdziesięciu firm zaliczających się do dużych przedsiębiorstw. Wiele z nich zamieszcza ogłoszenia o pracę w sekcji Praca Gniezno w jednym z największych serwisów o tematyce pracy.

W jakich działach gospodarki najłatwiej znaleźć pracę w Gnieźnie

W Gnieźnie znajduje się kilka wysoce wyspecjalizowanych przedsiębiorstwa, więc jeżeli posiadasz bardzo wyspecjalizowane kwalifikacje, masz duże szanse na zdobycie pracy. Ofert pracy w Gnieźnie mogą spodziewać się osoby zaznajomione na przykład z produkcją baterii, podzespołów motoryzacyjnych, części maszyn i urządzeń pakujących dla przemysłu spożywczego czy kół i przekładni zębatych. Łatwo też o zatrudnienie w usługach, szczególnie w handlu. Ważnymi pracodawcami są także instytucje publiczne, zarówno urzędy, przedsiębiorstwa komunalne czy instytucje kultury oraz oświatowe. Jeżeli chodzi o pracę sezonową, Gniezno nie oferuje zbyt szerokich możliwości. Oczywiście, jest możliwość tego rodzaju zatrudnienia w turystyce, jednak możliwości w porównaniu do niektórych innych Polskich miast czy pracy za granicą nie są aż tak szerokie. Praca w turystyce w Gnieźnie lepiej sprawdzi się w charakterze pracy dodatkowej, ze względu na to, że ruch turystyczny nie jest aż tak silnie uzależniony od sezonu i rozkłada się dość równomiernie w całym roku.

Inne możliwości pracy w Gnieźnie

Gniezno może być dobrym wyborem dla osób planujących pracę zdalną. Atutem jest szczególnie położenie – w przypadku potrzeby stawienia się w siedzibie pracodawcy, dojazd zarówno do stołecznej Warszawy, jak i do regionalnego centrum, Poznania, jest bardzo dogodny. Również podróż do Berlina nie powinna stanowić najmniejszego problemu. Koszty życia w mieście są przy tym zdecydowanie niższe niż w większych miastach. Gniezno oferuje przy tym wysoki standard życia, zwłaszcza pod względem kultury i edukacji, ale także dostępu do usług. Wszystko to sprawia, że Gniezno to dobry wybór dla przedstawicieli wolnych zawodów i innych osób pracujących na umowy o dzieło czy umowy zlecenia, które nie potrzebują często bywać w siedzibie firmy, na rzecz której pracują. 

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)