Opublikowano

Rektor UŚ po orzeczeniu TK wspiera pracownice i studentki

Solidarność i wsparcie dla kobiet studiujących i pracujących w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, które czują się dotknięte czwartkowym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego dotyczącym aborcji, wyraził rektor uczelni prof. Ryszard Koziołek.

“Z głębokim poruszeniem przyjąłem wydarzenia związane z ostatnim orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego. Dostrzegam w nich zatrważające skutki polityki, która instrumentalizuje ludzkie dramaty i wynikające z nich dylematy etyczne” – napisał rektor w liście, skierowanym w poniedziałek do wspólnoty akademickiej.

“Wyrażam solidarność i wsparcie dla kobiet studiujących i pracujących w Uniwersytecie Śląskim – członkiń naszej wspólnoty – które czują się zagrożone lub dotknięte wyrokiem Trybunału. Idea uniwersytetu przejawia się m.in. w przekonaniu, że wiedza potęguje świadomość etyczną, a człowiek dobrze wykształcony i wolny jest bardziej skłonny do czynienia dobra, niż zniewolony lękiem przed surową karą” – dodał.

Prof. Ryszard Koziołek wyraził też w liście przekonanie, że wobec narastającego konfliktu społecznego uniwersytet musi być wzorem dla debaty publicznej i “miejscem, gdzie najtrudniejsze problemy poddaje się namysłowi i rozstrzygnięciu w dialogu ekspertów”.

“Wbrew narzucającemu się poczuciu bezradności, które owocuje często apatią lub gniewem, pamiętajmy, że jako wspólnota akademicka posiadamy szczególne środki, aby rozumieć i prawdziwie wyjaśniać rzeczywistość, a dzięki nauce i kształceniu także działać dla dobra własnego i współobywateli” – wskazał.

W liście do społeczności Uniwersytetu Śląskiego rektor odniósł się także do sytuacji związanej z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem w Polsce. Poinformował, że powiększa się także liczba członków wspólnoty uniwersytetu z potwierdzonym zakażeniem oraz tych, którzy zmuszeni są do kwarantanny z racji kontaktu z osobami zakażonymi. “Do Was i do Waszych rodzin kieruję szczególnie serdeczne pozdrowienia i życzę szybkiego powrotu do zdrowia oraz szczęśliwego końca kwarantanny” – napisał rektor, informując jednocześnie, że sam po kontakcie z osobami zakażonymi poddał się testowi, który wykazał, że jest zdrowy. Osobom potrzebującym pomocy w związku z przymusowym odosobnieniem doradził kontakt z przełożonymi lub z biurem rektora, gdzie mogą poprosić o wsparcie.

“Sprawdzajmy i potwierdzajmy swoje wzajemne istnienie, komunikując się ze sobą intensywniej, niż dotąd” – zaapelował prof. Koziołek.

Zapowiedział również uruchomienie wkrótce Centrum Premier Naukowych UŚ, w ramach którego będą prezentowane nowe dokonania naukowe pracowników, doktorantów i studentów tej uczelni.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis obowiązującej od 1993 r. Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją. Wniosek o rozpatrzenie tej kwestii skierowała do trybunału grupa posłów złożyła go grupa 119 posłów PiS, PSL-Kukiz’15 oraz Konfederacji. Orzeczenie TK wywołało ostre protesty w wielu miastach w Polsce. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ zan/

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)