Opublikowano

Przygotowanie do studiów prawniczych: co musisz zdawać na maturze, aby otworzyć drzwi wydziału prawa

Studiowanie prawa to marzenie wielu osób. Warto zatem być świadomym tego, że do studiów prawniczych należy się odpowiednio przygotować. W jaki sposób? Dlaczego warto studiować prawo? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jak przygotować się do studiów prawniczych?

Jak wspomniano we wstępie chcąc rozpocząć studia prawnicze należy odpowiednio się przygotować, co zwiększa szanse dostania się na wymarzony kierunek. Co to oznacza w praktyce? Otóż, chodzi nie tylko o uzyskanie dobrych wyników na maturze, ale również zdawanie odpowiednich przedmiotów. Jakich? W praktyce dla przyszłego studenta wydziału prawa istotne są wyniki pisemnego egzaminu maturalnego z języka polskiego oraz przedmiotu dodatkowego. Wybrać go można z grona przedmiotów, do których należy: historia, wiedza o społeczeństwie, język obcy nowożytny, matematyka, geografia, język łaciński i wiedza o kulturze antycznej. Punkty rekrutacyjne przeliczane są według obowiązujących zasad, które warto poznać jeszcze przed zdawaniem matury.

Dlaczego warto studiować prawo?

Prawo od wielu lat pozostaje jednym z najczęściej wybieranych kierunków studiów. Z czego to wynika? Przede wszystkim z licznych zalet takiego rozwiązania. Za studiowaniem prawa przemawia bowiem między innymi możliwość podjęcia pracy w wielu różnych zawodach. Po ukończeniu tego kierunku można być nie tylko adwokatem, sędzią, czy notariuszem, ale również pracować w firmach prywatnych lub administracji publicznej. Specjalizacja wpływa jednak nie tylko na przebieg ścieżki kariery i możliwości rozwoju, ale również osiągane zarobki. Warto jednak mieć świadomość, że absolwenci wydziału prawa nie mają z reguły problemów ze znalezieniem zatrudnienia, a ich zarobki są zazwyczaj zdecydowanie wyższe niż średnia krajowa. Istotne jest także to, że zawody prawnicze są ogólnie szanowane, a ich wykonywanie wiąże się z prestiżem.

Co warto wiedzieć na temat studiów prawniczych?

Rozpoczęcie studiów prawniczych rozważa wiele osób, wśród których wymienić należy nie tylko maturzystów, ale również osoby, które chciałyby zmienić swoją ścieżkę kariery. Potwierdzeniem tego faktu może być popularność wyszukiwania w Internecie hasła: studia prawnicze zaoczne Warszawa. Co warto zatem wiedzieć o studiowaniu prawa? Przede wszystkim to, że chcąc pracować w zawodzie adwokata, sędziego, radcy prawnego, czy notariusza konieczne jest nie tylko uzyskanie tytułu magistra, ale również zdanie aplikacji. Jej ukończenie nie będzie konieczne natomiast wtedy, gdy osoba studiująca prawo zamierza podjąć pracę w korporacji, czy administracji. Wbrew pozorom nawet bez aplikacji możliwości na rynku pracy są naprawdę duże, co wynika z faktu, że prawo to kierunek studiów, który pozwala uzyskać wszechstronną wiedzę.

Podsumowując należy stwierdzić, że przygotowanie do studiów prawniczych to kwestia, o którą warto zatroszczyć się z odpowiednim wyprzedzeniem. Warto jednak podkreślić, że prawo nie jest kierunkiem dla każdego, w związku z tym posiadając inne predyspozycje studiuj bezpieczeństwo wewnętrzne lub inny kierunek, który im odpowiada.