Opublikowano

Program Erasmus obchodzi jubileusz trzydziestolecia

Już dziewięć milionów osób wzięło udział w programie wymiany studenckiej Erasmus. W 2017 roku obchodzi on trzydziestą rocznice istnienia. W siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu 33 uczestników programu otrzymało specjalne nagrody, a Komisja Europejska uruchomiła specjalną aplikację mobilną.

Program wymiany studenckiej Erasmus powstał w 1987 r. Uczestniczyło w nim wówczas 3,2 tys. studentów z 11 krajów. Z kolei w 2014 r. utworzono program Erasmus+, w ramach którego połączono wszystkie unijne inicjatywy w dziedzinie edukacji, młodzieży i sportu. Aktualnie w programie uczestniczą 33 kraje: 28 państw UE oraz Turcja, Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, Norwegia, Islandia i Liechtenstein. W ciągu trzech lat w programie Erasmus+ wzięło udział ponad 2 mln osób. Łącznie – od początku istnienia programu – uczestniczyło w nim dziewięć milionów osób.

“Każde euro zainwestowane w Erasmusa+ to inwestycja w przyszłość – w przyszłość młodych ludzi i w przyszłość Europy. Nie ma lepszej inwestycji niż inwestycja w młodzież” – powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podczas uroczystości z okazji trzydziestolecia programu, która odbyła się we wtorek w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

“Wyjazd w ramach programu Erasmus+ to doskonałe doświadczenie, zarówno z punktu widzenia rozwoju zawodowego, jak i osobistego. Przez te trzydzieści lat doświadczenia te ukształtowały odważne i przedsiębiorcze pokolenie, które dzisiaj wpływa na przyszłość naszego społeczeństwa” – dodał unijny komisarz ds. edukacji Tibor Navracsics.

We wtorek w Strasburgu wręczono symboliczne nagrody dla “dziewięciomilionowego uczestnika programu Erasmus+”. Otrzymało je 33 uczestników Erasmusa – po jednym z każdego kraju uczestniczącego w programie.

Komisja Europejska zaprezentowała też specjalną aplikację mobilną Erasmus+. Jest ona przeznaczona dla studentów, uczniów szkół zawodowych i uczestników wymian młodzieżowych. Dzięki niej uczestnicy Erasmusa będą mogli m.in.:
w łatwy sposób śledzić stan formalności administracyjnych przed wyjazdem; poradzić innym uczestnikom, jak odnaleźć się w nowym otoczeniu; zagłosować na najlepsze porady; doskonalić swoją znajomość języków obcych.

Aby umożliwić uczestnikom programu udział w kształtowaniu jego przyszłości, Komisja stworzyła też stronę internetową Erasmus+ Generation Online Meeting Point http://app.wetipp.com/erasmusplusgeneration/wall/. Umożliwia ona młodym ludziom i organizacjom udział w debatach z udziałem ekspertów zajmujących się edukacją, szkoleniami i młodzieżą. Podczas takich debat młodzież może proponować nowe tematy, zgłaszać problemy lub znajdować ich rozwiązania.

Ocenia się, że w latach 2014–2020 dzięki programowi Erasmus+ na studia, staż lub do pracy w charakterze wolontariusza za granicę wyjadą ponad 4 mln osób. Komisja Europejska zapowiada kontynuację programu po 2020 r. we współpracy z byłymi uczestnikami oraz dalsze jego rozszerzanie.

Z okazji 30. urodzin Erasmusa w 2017 r. zorganizowanych zostanie łącznie 274 wydarzeń w 42 krajach, w których udział weźmie ponad 300 tys. osób. W Polsce zorganizowano do tej pory m.in. warsztaty na temat bezpieczeństwa studentów zagranicznych i wystawę prac laureatów konkursu “People of Erasmus” przeprowadzonego wśród studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Oprócz tego, po kraju podróżuje Erasmus+ Bus. Jeżdżący nim eksperci przybliżają priorytety programu, zachęcają do indywidualnych konsultacji oraz pokazują, jak upowszechniać rezultaty projektów edukacyjnych. W ciągu sześciu miesięcy trwania projektu autobus wyjeżdżał na polskie drogi 11 razy, odwiedził 10 województw i przejechał łącznie ponad 5,7 tys. kilometrów.

PAP – Nauka w Polsce

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)