Opublikowano

Praca licencjacka – schemat postępowania

Praca licencjacka - schemat postępowania

Bardzo wiele osób ma problemy z pisaniem prac zarówno na tematy, które świetnie znają, jak i te zupełnie obce. Praca licencjacka nie musi być jednak dla Ciebie koszmarem, a zamiast tego może być ciekawą przygodą. Dlatego opracowałam pewien schemat, który jak do tej pory się sprawdza.

Przed rozpoczęciem pisania pracy licencjackiej wybierz temat, który będzie cię interesował, inaczej nie będziesz miał motywacji. Dobrze byłoby gdyby temat rozwiązywał jakiś problem.

Ważnym problemem, z jakim boryka się wielu piszących to brak motywacji. By ją zdobyć spróbuj zwizualizować korzyści płynące z napisania w tym wypadku pracy licencjackiej. Należy nastawić się pozytywnie i myśleć że po napisaniu pracy licencjackiej zdobędę dyplom-dzięki niemu osiągnę karierę itd.

Pomocne jest także zrobienie linii czasu na której wypiszesz sobie cele na poszczególne dni np.: poniedziałek – napiszę wstęp do pracy, wtorek- napiszę 1 punkt pracy …

Następnie należy zebrać materiały, chyba że ktoś wszystko pamięta, ale i tak warto sprawdzić np.: cytaty, które bardzo łatwo jest przekręcić.

Następnie należy rozplanować pracę na tzw. mapie myśli należy zrobić jedną dla całej pracy licencjackiej i po jednej dla każdego punktu.

Mając już wszystko przygotowane zacznij spisywać i porządkować to o czym postanowiłeś pisać w swojej pracy licencjackiej. Zacznij pisać nawet jeśli wydaje ci się że twoja wiedza uciekła. Na pewno to wszystko pamiętasz, a tylko ci się wydaje że jest inaczej.

Na koniec przeczytaj uważnie to co napisałeś w swojej pracy licencjackiej i popraw ewentualne błędy. W ten sposób pisanie stanie się dla ciebie przyjemnością, i przestaniesz się martwić nie tylko o pracę licencjacką, ale o wszystkie teksty jakie będziesz pisał. Jeśli natomiast to kwestie techniczne sprawiają Ci problemy, możesz zajrzeć do poradnika albo przeczytać artykuł: Jak napisać pracę dyplomową?

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)