
Zaproponowany przez studenta Politechniki Śląskiej system odzyskiwania energii w pojazdach i inteligentnego zarządzania ruchem zwyciężył w organizowanym przez Goodyeara konkursie ThinkGoodMobility Challenge. Pomysł Artura Ząbczyka okazał się najlepszy spośród 73 zgłoszonych.
Konkurs wiązał się z badaniami i innowacjami międzynarodowego koncernu dotyczącymi rozwiązań dla przyszłości transportu. Organizowane we współpracy z ośrodkiem badawczym ThinkYoung przedsięwzięcie miało zebrać pomysły młodych ludzi, mogące rewolucjonizować przyszłość transportu i przyczyniać się do rozwiązania problemów takich, jak korki, łączność, zrównoważony rozwój i bezpieczeństwo drogowe w 2025 r.
W trwającym od 15 października 2015 r. do 30 marca br. konkursie spłynęły 73 prace z całej Europy. Zwycięski projekt 23-letniego Artura Ząbczyka wybrało jury, w skład którego weszli wykładowcy uniwersyteccy, innowatorzy w dziedzinie transportu oraz eksperci z branży.
Według Goodyeara przedstawiony przez Ząbczyka system MaRS (Management and Recovery System) to koncepcja inteligentnego systemu, który odzyskuje wszystkie formy energii (cieplną, kinetyczną oraz energię odkształceń), aby wprowadzić pojazd w tzw. tryb żeglowania.
Uzupełnieniem koncepcji jest inteligentna sieć informacyjna, obejmująca wszystkie pojazdy na drodze, które w czasie rzeczywistym dostarczają danych o prędkości, wypadkach i sygnalizacji świetlnej. System optymalizuje ruch drogowy i proces odzyskiwania energii w autach. Efektem ma być znaczna redukcja czasu i kosztu podróży wszystkich uczestników ruchu.
Cytowany przez biuro prasowe Goodyera Ząbczyk wskazał, że najważniejszym wnioskiem z konkursu dla niego jako inżyniera jest to, że technologia i solidny plan biznesowy muszą być ze sobą ściśle związane. „Jeżeli chcesz przekonać potencjalnych partnerów czy użytkowników, musisz zabrać ich w podróż” – zaznaczył Ząbczyk.
„Propozycja Artura wyróżniała się zaawansowaniem koncepcji i potencjałem wdrożeniowym. Wykorzystując istniejącą technologię, stworzył zintegrowany system, który może znacznie poprawić efektywność zarówno dla kierowcy, jak i środowiska. System MaRS już za kilka lat może zmienić oblicze transportu w centrach miast, radykalnie ograniczając emisje i koszty, a także poprawiając jakość naszego życia” – ocenił dyrektor generalny Centrum Innowacji Goodyeara w Luksemburgu i członek jury konkursu Carlos Cipollitti.
„Z satysfakcją obserwowaliśmy wielki entuzjazm i wysoki poziom innowacyjności nadesłanych prac. Jury miało trudne zadanie, ponieważ wszystkie trzy pomysły, które przeszły do ścisłego finału, zasługiwały na wyróżnienie. Udane połączenie najlepszych koncepcji mogłoby zrewolucjonizować motoryzację w ciągu najbliższych dziesięciu lat” – uznał redaktor magazynu Wired i członek jury Jeremy White.
Drugie miejsce w konkursie zajął Jacopo Runchi z Włoch, który zaprojektował 2-4-kołowy pojazd modularny. Na trzeciej pozycji znalazł się Siddartha Khastgir z Wielkiej Brytanii, który opracował inteligentną strefę i system punktowy nagradzający podróżnych za inteligentne decyzje transportowe.
Według Goodyeara konkurs był następstwem ankiety przeprowadzonej wcześniej wśród 2564 studentów nauk ścisłych, technologii, inżynierii, matematyki oraz wzornictwa w 11 krajach Europy. Poproszeni o określenie najważniejszych wyzwań dla branży motoryzacyjnej w 2025 r., najczęściej wskazywali na potrzebę skonstruowania zrównoważonego samochodu, w którym zastosowano by technologie przyjazne środowisku. Drugą najczęściej udzielaną odpowiedzią było dostępne cenowo auto, nadążające za rozwojem techniki.
Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)
Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)