Opublikowano

Polskie uniwersytety podsumowują pierwszą turę rekrutacji

Część uniwersytetów udostępniła już informacje na temat przebiegu tegorocznej rekrutacji na studia I stopnia i jednolite studia magisterskie. Jak co roku najwięcej kandydatów ogółem było na prawo, ekonomię i psychologię. Na każdej uczelni jest natomiast inny zestaw kierunków o największej liczbie kandydatów na jedno miejsce.

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie zarejestrował w tym roku ok. 18 tys. kandydatów na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite magisterskie, którzy dokonali blisko 28 tys. rejestracji. Jak wynika z informacji udzielonych PAP, najbardziej obleganym kierunkiem było prawo, na które zapisało się ok. 2000 chętnych. Drugie miejsce zajmuje kierunek lekarski, na który było ok. 1500 chętnych, a trzecie psychologia – ok. 1300 kandydatów. Czwartą lokatę zajmują filologia angielska oraz psychologia stosowana, na które zarejestrowało się po ok. 900 chętnych.

Najwięcej chętnych na jedno miejsce zyskała filologia szwedzka – ponad 17 osób. Druga lokata pod tym względem przypadła japonistyce – ponad 11 osób na miejsce. „Od kilku lat obserwujemy dużą popularność rzadkich filologii. Rok temu na pierwszym miejscu w tym zestawieniu była sinologia, a dwa lata temu japonistyka. Kandydaci obserwując rynek pracy widzą, że nietypowe języki są obecnie dużym atutem” – powiedział PAP rzecznik UJ, Adrian Ochalik.

Na Uniwersytecie Warszawskim w rejestracji wzięło udział ok. 22 tys. osób, które dokonały prawie 40 tys. rejestracji. Z informacji udostępnionych przez Biuro Prasowe UW dowiadujemy się, że największą liczbę zapisów odnotowały w tym roku ekonomia i prawo. Tendencja ta utrzymuje się na uczelni od lat. Na ekonomię zapisało się aż 2816 kandydatów, a na prawo 2073. Trzecie miejsce zajmują finanse i rachunkowość z liczbą 1820 chętnych. Czwarta w takim zestawieniu jest filologia angielska (1742 zapisy), a piąta psychologia (1644). Najbardziej zacięta rywalizacja o jedno miejsce toczyła się na studiach orientalistycznych. Najpopularniejszym kierunkiem okazała się w br. japonistyka, zaliczając 25 osób na miejsce. Na drugim miejscu uplasowała się sinologia z 20 osobami na miejsce, a tuż za nią znalazły się międzykierunkowe studia ekonomiczno-menedżerskie z 19 osobami na miejsce.

Na niektóre kierunki studiów zostaną jednak niebawem uruchomione dodatkowe nabory. „Często przyczyną nie jest wcale brak chętnych, ale brak kandydatów spełniających kryteria rekrutacyjne” – tłumaczy Olga Basik z biura prasowego UW. Wiadomo już, że w br. takim kierunkiem będzie ochrona środowiska.

W rekrutacji na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite magisterskie wzięło udział 19 tys. 360 osób. Z informacji udostępnionych przez uczelnię dowiadujemy się, że w rankingu kierunków o największej liczbie zarejestrowanych kandydatów prym wiodą prawo i psychologia. Na prawo zapisało się 1683 kandydatów, a na psychologię – 1245. Trzecie miejsce zajęło dziennikarstwo z liczbą 720 chętnych. Hitem tegorocznej rekrutacji w kategorii kierunków z niskim limitem przyjęć okazała się filologia szwedzka notująca ponad 23 osoby na miejsce. Drugim kierunkiem w takim zestawieniu jest filologia duńska (blisko 13 osób na miejsce), a trzecim geodezja i kartografia (ponad 9 osób).

W tym roku Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie zarejestrował 13 tys. 800 kandydatów na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite magisterskie. Jak wynika z informacji udzielonych PAP, najwięcej kandydatów – 1312 – zapisało się na prawo. Kolejną pozycję zajmują finanse i rachunkowość z 999 zgłoszeniami oraz psychologia, na którą zarejestrowało się 775 kandydatów. W zestawieniu kierunków o największej liczbie kandydatów przypadających na jedno miejsce w tym roku w czołówce znalazły się: jazz i muzyka estradowa (7 osób), psychologia a także lingwistyka stosowana w zakresie języka angielskiego i niemieckiego (po 5 osób). Kierunki, które w trakcie pierwszej tury rekrutacji cieszyły się mniejszym zainteresowaniem to m.in. studia wschodnioeuropejskie, monitoring i analityka środowiska, fizyka techniczna i informacja w e-społeczeństwie.

Z danych tych wynika, że popularność niektórych kierunków studiów na polskich uniwersytetach nadal się utrzymuje. Uczelnie te uruchamiają na wybranych kierunkach kolejną turę rekrutacji, przez co liczby zgłoszonych ogółem kandydatur ulegną w najbliższym czasie zmianie.

PAP – Nauka w Polsce, Natalia Kondratiuk-Świerubska

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)