Opublikowano

Polskie uczelnie na targach edukacyjnych w Toronto

Pięć polskich uniwersytetów zaprezentowało w niedzielę swoją ofertę na międzynarodowych targach edukacyjnych „Study and Go Abroad” w Toronto. Polskie uczelnie już po raz piąty przedstawiały po polsku i angielsku ofertę edukacyjną dla kanadyjskich studentów.

Było to możliwe dzięki współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Toronto.

Jak powiedział PAP konsul Andrzej Szydło, zakończona właśnie edycja targów była najbardziej udaną z dotychczasowych. Polskie stoisko opatrzone napisem: „Ready, Study, Go! Poland” należało do cieszących się największym zainteresowaniem wśród odwiedzających targi.

Targi „Study and Go Abroad” odbywają się dwa razy w roku w centrum kongresowym Metro Toronto Convention Centre w śródmieściu Toronto. W tegorocznej wiosennej edycji uczestniczyły trzy polskie uczelnie medyczne – Uniwersytety Medyczne z Łodzi, Warszawy i Wrocławia, a także Uniwersytet Ekonomiczny z Wrocławia i Uniwersytet Jagielloński. Torontońskie targi edukacyjne są największym tego typu wydarzeniem w Kanadzie. Organizowane są od 1993 r.

Tak jak przed poprzednimi targami, przedstawiciele uczelni odwiedzili szkolny punkt konsultacyjny dla polskich uczniów przy szkole średniej Bishop Allen Academy w Toronto. W tym roku poszerzono wcześniejszą współpracę z nauczycielami działającymi w Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie i polskimi parafiami, które informowały o targach. „W ten sposób mogliśmy dotrzeć do Polonii, rodziców i dzieci zainteresowanych studiami w kraju przodków. Zaś dojazd na targi, nawet spoza Toronto, jest wyjątkowo łatwy, bo przecież Metro Toronto Convention Centre mieści się w pobliżu Union Station, wielkiej stacji kolejowej” – podkreślił Szydło.

Jednym z efektów obecności polskich szkół wyższych w Toronto jest rosnące zainteresowanie studiami w Polsce. Nie tylko ze strony przedstawicieli Polonii, bo także Kanadyjczycy o innym pochodzeniu decydują się na studia w Polsce. Władze polskich uczelni medycznych od lat podkreślają, że dla kanadyjskich studentów atrakcyjna jest cena studiów, kilkakrotnie niższa przy równoważnym wykształceniu medycznym w języku angielskim oraz możliwość praktyk w szpitalach już w czasie studiów. Różnica w kosztach jest duża – w Kanadzie koszt studiów medycznych sięga 250 tys. dolarów CAD, studia medyczne w Polsce to koszt rzędu 120 tys. CAD.

Dla Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu udział w targach był rekonesansem. UE we Wrocławiu dotychczas nie prezentował się w Kanadzie, choć ma bogatą ofertę studiów w języku angielskim. UJ promował w niedzielę swoje studia europejskie w Instytucie Europeistyki UJ, ale pytano również o inne wydziały. Obie uczelnie zamierzają wrócić do Toronto podczas następnych edycji targów.

Obecność na targach edukacyjnych jest również dobrą okazją do nawiązania współpracy między uczelniami polskimi i kanadyjskimi – podkreślają zazwyczaj rozmówcy PAP. Rok temu taką współpracę nawiązały Akademia Muzyczna w Łodzi i Uniwersytet Toronto. Efektem są m.in. warsztaty mistrzowskie w Toronto, wymiana studentów i planowane na kwiecień br. koncerty utworów Stanisława Moniuszki w wersji gitarowej.

„Oczywiście życie i studia za granicą to wyzwanie. Jednak wielu młodych ludzi jest pozytywnie związanych z krajem rodziców. Wiedzą oni też, że jakość wykształcenia w Polsce jest wysoka” – podkreślił Szydło.

Według ostatnich kompletnych danych o studentach kanadyjskich w Polsce, w 2016 na polskich uczelniach studiowało 430 Kanadyjczyków. Polskie szkoły wyższe podkreślają, że ta liczba stale rośnie.

z Toronto Anna Lach (PAP)

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)