Opublikowano

Politechnika Koszalińska otrzyma prawie 7,5 mln zł m.in. na dydaktykę

Kiedy brak pieniędzy jest problemem... zacznij oszczędzać

Prawie 7,5 mln zł na dydaktykę i organizację uczelni otrzyma Politechnika Koszalińska, która jest jednym z laureatów konkursu rozstrzygniętego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. We wtorek symboliczny czek przekazano rektorowi uczelni.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło konkurs „Zintegrowane Programy Uczelni” w ramach drugiej edycji unijnego programu operacyjnego „Wiedza, edukacja, rozwój”. W tym roku do podziału jest 1,5 mld zł. Jednym z laureatów została Politechnika Koszalińska, która otrzyma prawie 7,5 mln zł.

„Te pieniądze przeznaczone są głównie na dydaktykę i organizację uczelni. Będziemy chcieli podnieść poziom kształcenia studentów, dopasować większość kierunków do studiów praktycznych, a więc więcej staży, praktyk, współpracy z przedsiębiorcami. Na to wszystko potrzebne są pieniądze i ten projekt to zabezpiecza” – powiedział we wtorek na konferencji prasowej rektor Politechniki Koszalińskiej prof. Tadeusz Bohdal.

Dodał, że część pieniędzy zostanie przeznaczona dla doktorantów. Od 1 października na PK zacznie działać szkoła doktorska, rozpoczął się już nabór doktorantów w trzech dyscyplinach naukowych. „Ci doktoranci dostaną pieniądze na badania naukowe” – powiedział rektor, dodając, że z tych środków opłacane będą im stypendia, materiały potrzebne do prowadzenia badań, odczynniki, a także mobilność międzynarodowa.

Bohdal podkreślił, że pieniądze trafią też na szkolenia kadry nauczycielskiej oraz do administracji. Skorzystają z nich również studenci zainteresowani uzyskaniem dodatkowych świadectw i certyfikatów, w tym uprawnień energetycznych, gazowych, elektrycznych.

Dyrektor Biura Programów i Przedsięwzięć Ministra w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr Piotr Ziółkowski przed wręczeniem rektorowi Bohdalowi symbolicznego czeku na prawie 7,5 mln zł poinformował, że pierwsza transza z tych pieniędzy trafiła już na konto uczelni.

Dodał, że łącznie w dwóch edycjach programu przekazano uczelniom 3 mld zł. „Dodatkowo przekazaliśmy także na konta uczelni obligacje Skarbu Państwa na wsparcie inwestycyjne” – powiedział Ziółkowski.

Zaznaczył przy tym, że MNiSW „nie tylko nałożyło na uczelnie obowiązek związany z dostosowaniem się do potrzeb reformy, ale także zabezpieczyło uczelnie wsparciem finansowym”.

Według informacji przekazanych we wtorek przez rektora PK, uczelnia ta otrzymuje rocznie subwencję w wysokości ok. 70 mln zł. Dodatkowo w ciągu trzech lat z różnych źródeł pozyskała 72 mln zł na realizację zadań, z czego 27 mln zł stanowią obligacje Skarbu Państwa, które pozwolą na rozpoczęcie budowy biblioteki. Politechnika realizuje projekty z dofinansowaniem z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz z Narodowego Centrum Nauki, a także Urzędu Marszałkowskiego WZ. Jak powiedział, przy uczelni powstanie najnowocześniejsze na Środkowym Pomorzu centrum druku 3D w metalu. (PAP)

autor: Inga Domurat

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)