Opublikowano

Plecaki do szkoły – jak znaleźć idealny?

Plecaki szkolne

Gdy dziecko prosi o plecak z ulubioną postacią z bajki lub wybiera tornister w ulubionym kolorze, często zapominam, że plecaki do szkoły powinny być nie tylko atrakcyjne, ale i praktyczne. Oznacza to, że zadaniem idealnego plecaka jest uwzględnienie wszystkich potrzeb dziecka. A jakie są te potrzeby?

1. Plecaki do szkoły: na co zwrócić uwagę?
2. Zalety i wady plecaków

Ponoć wybór plecaka jest banalnie prosty. No, chyba że musimy wybrać odpowiedni plecak dla naszego dziecka, szczególnie, jeśli wyrusza ono właśnie do pierwszej klasy. Paradoksalnie ogromny wybór jedynie utrudnia sprawę. Naczytamy się, nachodzimy, a ostatecznie wiemy coraz mniej. Do tego staramy się sprostać oczekiwaniom uczennicy czy ucznia. A ci, jak wiemy, potrafią być kapryśni. Zatem co zrobić, żeby znaleźć plecak idealny?

1. Plecaki do szkoły: na co zwrócić uwagę?

Odpowiedni plecak szkolny pomieści wszystkie książki, zeszyty oraz przybory, a przy tym nie obciąży nadmiernie dziecięcego kręgosłupa. Dlatego warto pamiętać o jednym z podstawowych kryteriów: plecaki szkolne nie powinny być zbyt ciężkie. Co to znaczy w praktyce?

Szukajmy plecaka, którego waga nie przekroczy 10-15 proc. wagi dziecka. Zwróćmy uwagę również na to, czym zapełniamy dziecięcy plecak do szkoły. Chociaż nie mamy wpływu na wybór książek, zawsze możemy wybrać lżejszy piórnik czy pozostałe akcesoria.

Plecak idealny to taki, którego konstrukcja sprawi, że kręgosłup dziecka będzie należycie chroniony. W innym wypadku może prowadzić do bólu pleców lub występowania schorzeń w przyszłości. Warto również pamiętać, że plecak do szkoły powinien mieć usztywnioną (wzmocnioną pianką lub gąbką) ściankę przylegającą do pleców. Poza tym lepiej wybrać taki, który posiada szerokie szelki i regulację, dzięki której można zmieniać ich długość w taki sposób, by łatwo zdejmować i zakładać plecak.

Bardzo istotna jest również ilość przegródek. W dużej mierze to od niej zależy, czy dziecku wygodnie będzie korzystać z plecaka. Jeśli plecak będzie miał mało przegródek i kieszeni, dziecku trudniej będzie w nim odnaleźć poszczególne przedmioty i utrzymać porządek.

2. Zalety i wady plecaków

Wielu rodziców zastanawia się, czy lepiej wybrać plecak do szkoły, czy też tornister. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jednak warto wskazać, że odpowiednio dobrany plecak ma wiele zalet.

Jest bardziej pojemny, a jednocześnie lżejszy niż tornister. Do tego może być wyposażony w pasek do spinania w pasie, co odciąża plecy. Należy też wspomnieć o tym, że producenci oferują naprawdę ogromny wybór wzorów i kolorów.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)