Popularnonaukowych prelekcji trojga doktorantów stołecznych jednostek naukowych Polskiej Akademii Nauk (PAN) będzie można wysłuchać 24 lutego w klubokawiarni „Mam Ochotę” w Warszawie. Wstęp na spotkanie jest wolny.
Wykłady odbędą się w ramach cyklu PANel Wiedzy, organizowanego przez Radę Doktorantów Polskiej Akademii Nauk.
„Celem akcji jest promocja nauki oraz osiągnięć naukowych doktorantów studiujących we wszystkich jednostkach PAN. Spotkania odbywają się w tych miastach w Polsce, gdzie znajdują się oddziały Akademii. Jest to więc impreza, która podróżuje z miasta do miasta” – wyjaśnia PAP Zbigniew Kubiatowski, pełnomocnik Rady Doktorantów PAN.
W przeciwieństwie do tradycyjnie kojarzonych wykładów, te odbywają się w niezobowiązującej atmosferze w kawiarniach i klubach.
„Przy piwie i ciastkach doktoranci w popularnych 15- 20-minutowych wystąpieniach prezentują swoje prace badawcze. Dzięki takiemu charakterowi imprezy chcemy pokazać, że naukowcy to też ludzie i że nie całe życie spędzają w laboratoriach i bibliotekach, ale że można spotkać ich wszędzie, także w knajpach” – dodaje Kubiatowski. Po prezentacjach prelegenci pozostają do dyspozycji gości imprezy, dzięki czemu będzie można z nimi swobodnie porozmawiać.
Najbliższa impreza odbędzie się 24 lutego (początek spotkania o godz. 18.00) w klubokawiarni „Mam ochotę” (ul. Grójecka 75) w Warszawie.
Doktorantka Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN Ilona Kotlewska wygłosi wystąpienie pt. „O neuroegoizmie słów kilka”. Badaczka jest neurobiologiem i neuropsychologiem. Prowadzi badania nad samoświadomością oparte o techniki neuroobrazowania. Zajmuje się odkrywaniem tajników pracy mózgu, a jej specjalnością jest neurofizjologia. Jest zagorzałą popularyzatorką nauki, wielokrotnie uczestniczyła w takich imprezach jak: Noc Biologów, Festiwal Nauki, czy Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
Kolejną prelekcję wygłosi Agata Kokocińska z Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu. Opowie o „Roli emocji w tresurze psów”. Kokocińska jest absolwentką Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie w specjalnościach: Hodowla Małych Zwierząt Użytkowych i Amatorskich oraz Dzikie Zwierzęta, a także Pedagogiem Specjalnym (Wydział Nauk Pedagogicznych, APS w Warszawie). Doktoryzuje się w Zakładzie Zachowania się Zwierząt Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN oraz wykłada w SGGW na Wydziale Nauk o Zwierzętach oraz Uniwersytecie Otwartym SGGW. Zawodowo jest behawiorystą, zoopsychologiem i trenerem psów.
Natomiast o „Nacjonalizmie w muzyce rockowej” opowie Michał Maurycy Mazurkiewicz, doktorant Instytutu Slawistyki PAN. Głównym obszarem jego badań jest popnacjonalizm. Naukowiec zajmuje się twórczością polskich zespołów rockowych, a w szczególności poruszanymi przez nie kwestiami tożsamości narodowej. Jest absolwentem Stosunków Międzykulturowych Azji i Afryki Instytutu Orientalistyki oraz Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim.
Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)
Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)