Opublikowano

Operator wózka widłowego?

Myślisz o pracy operatora wózka widłowego?

Poszukujesz dobrze opłacanej pracy, której nie brakuje na rynku? Przeglądając oferty znajdujesz dużo propozycji dotyczących pracy na stanowisku operatora wózka widłowego. Pracodawcy kuszą Cię atrakcyjnymi zarobkami i dodatkowymi benefitami. Myślisz sobie: „Mógłbym to być ja”, ale nie spełniasz jednego podstawowego kryterium – nie masz uprawnień. Nie poddawaj się! Przejdź kurs operatora wózka widłowego i zdobądź atrakcyjną pracę!

Czym zajmuje się operator wózka widłowego?

W uproszczeniu, praca operatora wózka widłowego polega na obsłudze magazynu, w tym rozładunku i załadunku towaru, rozmieszczaniu elementów we właściwych miejscach i przemieszczaniu ich pomiędzy wyznaczonymi miejscami i pomieszczeniami. Oczywiście wszystko zależy od specyfiki konkretnego pracodawcy, jego polityce pracy a najbardziej od działalności jaką wykonuję. Niemniej jednak wszędzie, gdzie wymagana jest umiejętność obsługi wózka widłowego, zadania są podobne.
Praca operatora wózka widłowego w skrócie:

  • praca przy pomocy wózka widłowego
  • przyjmowanie dostaw
  • załadunek i rozładunek towarów
  • prawidłowe rozmieszczenie towaru
  • przygotowywanie towarów
  • kompletacja zamówień
  • wydawanie towarów

Ile zarabia operator wózka widłowego?

Zarobki operatorów wózków widłowych od zawsze były na wysokim poziomie. Z biegiem lat i pojawianiem się nowych urządzeń, a także ciągłym popytem pracy na te stanowiska wynagrodzenie stale rośnie. Pracodawcy kuszą już nie tylko wysoką pensją, premią i dodatkowymi bonusami, ale także dodatkami pozapłacowymi. Często możesz liczyć na prywatną opiekę medyczną, karnet na siłownie czy bilety do kina. Zapotrzebowanie na tego typu specjalistów jest tak duże, że przeglądając oferty pracy możesz zauważyć wyścig pracodawców, jaki toczą o dobrze przygotowanego specjalistę do obsługi wózków widłowych.

Czy obsługa wózka widłowego jest trudna?

Niestety chociaż sama obsługa wózków widłowych wydaje się łatwa to wymaga ona skupienia i precyzji. Kilka niefortunnych ruchów może doprowadzić o upuszczenia ładunku i narazić pracodawcę na straty. Jednak podczas kursu zdobędziesz umiejętności właściwej obsługi, dzięki której takie czynności jak prawidłowe rozlokowanie towarów nie będą stanowić trudności. Dobry operator wózka widłowego potrafi sprawnie poruszać się po hali. Pamiętaj, że wymóg konieczny na to stanowisko to kurs i uprawnienia.

Jak zrobić kurs na wózki widłowe?

Dobry kurs na wózki widłowe to dobra podstawa do zdobycia uprawnień. Co to znaczy? Głównie tyle, że celem kursu jest zdobycie wiedzy teoretycznej i przede wszystkim praktycznej do obsługi wózków jezdniowych. Następnie od jakości tej wiedzy zależy zdobycie uprawnień do obsługi i poruszania się takim wózkiem. Od przebiegu kursu i Twojego zaangażowania zależy czy zdobędziesz te uprawnienia.

Najbardziej pożądanymi uprawnieniami na rynku pracy są te oznaczone UDT. Uprawnienia UDT wydawane są na wszystkie typy wózków (gazowe, spalinowe i elektryczne). Dodatkowo wyróżnia się 3 kategorie zaświadczeń kwalifikacyjnych:

  • I WJO – wózki jezdniowe podnośnikowe, w tym wyspecjalizowane
  • II WJO – wózki jezdniowe podnośnikowe z wyłączeniem wyspecjalizowanych
  • III WJO – wózki jezdniowe podnośnikowe prowadzone i zdalnie sterowane

Kto wydaje uprawnienia?

Same uprawnienia wydaje Urząd Dozoru Technicznego (UDT), po pozytywnie zdanym egzaminie. Czyli podobnie jak przy uprawnieniach na prawo jazdy – najpierw kurs, potem egzamin. Urząd Dozoru Technicznego nie organizuje kursów, sprawdza tylko Twoją wiedzę i wydaje zaświadczenie, które uprawnia Cię do zdobycia pracy z daną maszyną. Kurs musisz odbyć w ośrodku szkolenia zawodowego, który musisz znaleźć samodzielnie. Oczywiście kierując się pewnymi kryteriami.

Jakimi kryteriami się kierować?

Dobrze poprowadzony kurs to odpowiednie przygotowanie do egzaminu. Musisz pamiętać, że uprawnienia możesz zdobyć na różnego rodzaju wózki. Jeśli nie masz określonego typu wózków, które chcesz posługiwać, możesz zrobić uprawnienia na wszystkie rodzaje lub sprawdź, jakich wymaga Twój przyszły pracodawca.

Wybierając ośrodek szkolenia operatorów wózka widłowego, zwróć uwagę na jego doświadczenie, kadrę szkoleniową oraz sposób prowadzenia szkoleń. Nie tylko jeśli chodzi o wiedzę merytoryczną, ale także jakość i stan urządzeń szkoleniowych. Nie chcesz chyba robić kursu na zepsutym wózku?

Gdzie zrobić kurs?

Jeśli poważnie podchodzisz do kursu operatora wózka widłowego to z równie poważnym podejściem spotkasz się w Ośrodku Szkoleniowo-Dydaktycznym „Operator” ze Zbuczyna. Posiadają oni oddziały w Warszawie, Lublinie i Radzyniu Podlaskim. Dlatego możesz wybrać ten najbliżej Ciebie.

Metodyka prowadzenia instruktaży, wiedza i doświadczenie szkoleniowców przygotuje Cię merytorycznie. Natomiast wiedza praktyczna, jaką zdobędziesz przygotuje Cię do obsługi maszyn. Niezależnie na jaki rodzaj maszyn się zdecydujesz (a może na wszystkie), w tym ośrodku możesz liczyć na profesjonalizm. Dzięki temu zdobycie uprawnień stanie się formalnością, a Ty zdobędziesz wymarzoną pracę. Powodzenia!

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)