Opublikowano

Od jakiego dostawcy student może mieć Internet?

Od jakiego dostawcy student może mieć Internet?

W dobie nowoczesnych technologii, raczej trudno sobie wyobrazić, żeby student był pozbawiony dostępu do Internetu. Rozpoczynając naukę na uczelni może posiadać już swoje własne łącze, co ma miejsce w wielu przypadkach. Jednak część studentów dopiero musi znaleźć dobrego dostawcę Internetu. Jacy operatorzy oferują studentom najbardziej korzystne warunki?

Poniżej zostaną przytoczone oferty jedynie kilku operatorów. Na polskim rynku dostawców Internetu jest o wiele więcej. Zwłaszcza jeśli do tego dodamy firmy lokalne, które także mają ciekawe propozycje. Jednak umowy z nimi podpisuje się na okres dwóch lat, a ceny też są wyższe. Oferty przedstawione poniżej zostały stworzone z myślą o studentach i ich potrzebach. Są dopasowane zarówno pod kątem czasu trwania umowy, jak i cen i transferu.

Na jak długo podpisuje się umowę?

Pierwsze pytanie, jakie sobie może zadać student może dotyczyć czasu trwania umowy. UPC, Netia, Multimedia i Vectra są operatorami, którzy tak skonstruowali swoją ofertę, by umowa obejmowała rok akademicki. Decydując się na współpracę z Netią, student może podpisać umowę nawet na 9 miesięcy. Podobnie wygląda to w UPC, gdzie umowa podpisana pod koniec sierpnia i później, będzie obowiązywała do końca czerwca 2019 roku. Również do końca czerwca będzie trwała umowa zawarta z Vectrą i Multimedią.

Jaką wybrać prędkość Internetu dla studenta?

Jednym z czynników, jakie analizuje student przed podpisaniem umowy na Internet, jest jego prędkość. Wydawałoby się, że im szybsza tym lepsza. Do wyboru są tutaj takie opcje jak 1000 Mb/s w UPC, 900 Mb/s w Netii i 600 Mb/s w Vectrze. Ale niekoniecznie jest to najlepsze rozwiązanie, a to dlatego, że wykraczają poza standardową prędkość. Będą się wiązały z dodatkowym wydatkiem, na który budżet studenta może nie być gotowy. Podstawową i polecaną opcją jest Internet o przesyle oscylującym w okolicy 100-150 Mb/s. Jest on uważany za wystarczający przy przeciętnych potrzebach użytkowników.

Jakie są ceny Internetu dla studenta?

Oferty internetu dla studentów wychodzą pod względem cenowym dużo korzystniej. W UPC, Vectrze i Netii płaci się 49,90 zł przy prędkości 150 Mb/s. W Multimedii też koszt wynosi 49,90 zł, ale tutaj prędkość jest minimalnie mniejsza, bo osiąga wartość 120 Mb/s. Podłączając Internet, firmy naliczają opłaty aktywacyjne. W ofertach dla studentów, poza Vectrą, gdzie jest to koszt 49,90 zł, cena aktywacji to 1 zł.

O czym pamiętać przed podpisaniem umowy?

Z racji tego, że tak preferencyjne warunki są przygotowany tylko dla studentów, może się zdarzyć, że konieczne będzie potwierdzenie w postaci okazania indeksu lub legitymacji studenckiej. Takowego potrzeba przy podpisaniu umowy z Vectrą. Z kolei Netia i UPC nie wymagają od klienta potwierdzenia. Inną równie ważną kwestią jest to, żeby zweryfikować czy na pewno da się skorzystać z usługi operatora pod wskazanym adresem. Zdarzają się sytuacje, w których jest to niemożliwe i należy wtedy wziąć pod uwagę inne dostępne na rynku rozwiązania.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)