Opublikowano

NAWA: blisko 20 mln na umiędzynarodowienie szkół doktorskich

Dziesięć polskich uczelni otrzyma blisko 20 mln zł w ramach program STER, którego celem jest umiędzynarodowienie szkół doktorskich – poinformowała w czwartek Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA). W ten sposób sfinansowane będą m.in. szkoły letnie i wyjazdy badawcze.

Program „STER – Umiędzynarodowienie szkół doktorskich” jest skierowany do polskich uczelni i jednostek naukowych, które prowadzą szkoły doktorskie. Celem programu jest wsparcie umiędzynarodowienia szkół doktorskich.

Jak poinformowała PAP NAWA, finansowanie na łączną kwotę blisko 20 mln zł otrzyma 10 uczelni: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Wrocławski, Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie, Politechnika Gdańska, Łódzka, Śląska, Warszawska i Wrocławska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Środki będą przeznaczone m.in. na międzynarodowe studia doktoranckie, szkoły letnie i zagraniczne wyjazdy badawcze. Na przykład Uniwersytet Wrocławski w finansowanym przez NAWA projekcie planuje rozszerzyć współpracę z uniwersytetami w Bochum i w Ostrawie oraz z uniwersytetami we Florencji i w Tomsku. Wrocławska uczelnia zamierza także przyznawać stypendia doktorantom, organizować szkoły letnie. Z kolei Politechnika Gdańska otrzyma finansowanie na m.in. zagraniczne wyjazdy badawcze doktorantów oraz stypendia dla doktorantów realizujących pracę doktorską w Polsce oraz na uczelni zagranicznej.

W ramach programu STER wspierane są m.in. projekty doskonalące jakość kształcenia w szkołach doktorskich i zwiększające mobilność międzynarodową doktorantów. Dzięki niemu mają być też pozyskiwani doktoranci i promotorzy z zza granicy, a projekty badawcze mają być realizowane w projektach badawczych o charakterze międzynarodowym.

PAP – Nauka w Polsce

szz/ ekr/

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)