Koło Naukowe Robotyków „Cyborg” z Akademii Górniczo-Hutniczej otrzymało nagrodę za Projekt Roku w konkursie StRuNa 2015. Nagrody dla najlepszych naukowych działań studenckich i doktoranckich przyznano w piątek w Warszawie.
W konkursie StRuNa (nazwa pochodzi od pierwszych liter słów „studencki ruch naukowy”) wyróżniani są studenci i doktoranci, którzy prowadzą działalność naukową zespołowo oraz indywidualnie. Nagrody przyznano już po raz piąty. Poza Projektem Roku (kategoria główna) przyznano też nagrody w kategoriach: Konferencja Roku 2015, Wyprawa Roku 2015, Opiekun Roku 2015 i Koło Naukowe Roku 2015.
W uroczystości wziął udział podsekretarz stanu w ministerstwie nauki i szkolnictwa wyższego, Piotr Bardziński. „Struna, żeby dała piękny dźwięk, musi być naciągnięta. Żeby osiągnąć coś – nie tylko w nauce – trzeba czasem dokręcić śrubę. Ale należy ją dokręcić do takiego poziomu, w którym będziemy w stanie maksymalnie wykorzystać swoje możliwości i nie przesadzić – żeby struna nie pękła. Dziś nagradzamy tych, którzy nie pękli” – zażartował.
Powiedział, że koła naukowe są bardzo ważne, a studenci, którzy w nich działają, mają głód zdobywania wiedzy i informacji. I chcą się uczyć o tym, czego nie ma w programie studiów. „Koła naukowe to studenci, którzy chcą czegoś więcej” – przyznał.
Jak poinformował Tomasz Lewiński z Funduszu Pomocy Studentom organizującego konkurs, w Polsce działa ponad 6,7 tysiąca kół naukowych. „Z tego morza organizacji staraliśmy się wyłowić największe perły” – powiedział. Do konkursu nadesłano w tym roku ponad 230 zgłoszeń.
W najbardziej prestiżowej kategorii Projekt Roku 2015 zwyciężyło Koło Naukowe Robotyków „Cyborg” z Akademii Górniczo-Hutniczej. Studentów nagrodzono za zbudowanie studenckiego laboratorium technik satelitarnych oraz stworzenie modularnej sondy atmosferycznej. W czerwcu zespół Space System stworzony przez członków koła zajął pierwsze miejsce w finale konkursu CanSat Competition w Teksasie w USA.
Jak opowiedzieli PAP członkowie koła, Weronika Mrozińska i Tomasz Fuchs, sondę wystrzelono w rakiecie na wysokość 1 km. Podczas opadania miała nie tylko zebrać dane telemetryczne i wysłać je do stacji naziemnej oraz nagrać lot, ale też musiała zabezpieczyć delikatny ładunek – surowe jajko. „Jajko przetrwało!” – zdradzili członkowie zespołu.
W kategorii Koło Naukowe Roku 2015 za najlepsze uznano Studenckie Koło Naukowe Chemia Leków z Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. „Pracujemy nad badaniem postaci leków” – powiedział PAP przedstawiciel koła Mikołaj Mizera. „Lek, czyli to, co przyjmujemy, np. w tabletkach, to połączenie substancji czynnej z substancjami pomocniczymi. My badamy te połączenia” – wyjaśniła Alicja Talaczyńska.
Zwycięzcą w kategorii Wyprawa Roku 2015 zostali młodzi badacze ze Studenckiego Koła Naukowego „Środowisko” z Uniwersytetu Techniczno-Humanistycznego w Radomiu. W ramach swojego projektu badali czasoprzestrzenny rozkład zaśmiecenia szlaków tatrzańskich. „Podczas obozów realizujemy takie zadania jak sprzątanie szlaków czy badanie infrastruktury komunalnej w Tatrzańskim Parku Narodowym” – powiedziała PAP przedstawicielka koła, Sylwia Adach. Wyjaśniła, że chodzi np. o kosze na śmieci, ławki czy toalety. Z badań wynikło, że na trudniejszych szlakach – przeznaczonych dla turystów bardziej wytrwałych – śmieci jest mniej, chociaż mniej jest też i śmietników. „Użytkownicy tych szlaków wiedzą, że śmieci trzeba zabierać ze sobą” – komentuje Adach.
W kategorii Konferencja Roku 2015 nagrodzono KN Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Członkowie koła zorganizowali w tym roku konferencję 4th European Young Engineers Conference. Tytuł Opiekuna Roku 2015 trafił z kolei do dr. hab. n. med. Wojciecha Szczeklika, który wspiera SKN Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Nagrodzeni otrzymywali statuetki i dyplomy.
Fundusz Pomocy Studentom to niezależna, ogólnopolska organizacja pozarządowa, która prowadzi działania o charakterze edukacyjnym, informacyjnym, charytatywnym czy badawczym.
Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)
Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)