Opublikowano

Na UR będzie można studiować biznes międzynarodowy w aspekcie kulturowym

Od nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Rzeszowskim ruszy nowa specjalność International Business-Cross-Cultural Aspects, czyli Biznes międzynarodowy w aspekcie kulturowym. Językiem wykładowym będzie język angielski.

Nowa ścieżka kształcenia obejmie studia drugiego stopnia. Jak wyjaśnił PAP rzecznik uczelni Maciej Ulita, studenci nowej specjalności będą zdobywać wiedzę i umiejętności, które są potrzebne przy kreowaniu biznesu na rynku międzynarodowym, ale z uwzględnieniem kulturowych aspektów.

Zaznaczył, że absolwent tej specjalności będzie umiał skutecznie działać w zróżnicowanej kulturowo przestrzeni gospodarczej, przełamywać wszelkie bariery kulturowe, które często występują w globalnej gospodarce.

„Absolwent będzie dobrze poruszał się w obszarze głównych sektorów gospodarki europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem wpływów, jakie na prowadzenie biznesu wywierają różne aspekty kulturowe, takie jak np. mentalność, wyznanie, zachowanie, a nawet gesty czy tzw. mowa ciała” – mówił Ulita.

Podkreślił też, że nowa specjalność przygotuje profesjonalistów dysponujących wiedzą z zakresu teorii i praktyki biznesu międzynarodowego, funkcjonującego na rynku europejskim oraz w warunkach globalizujących się gospodarek.

W czasie studiów studenci będą zdobywać wiedzę i umiejętności potrzebne przy sporządzaniu analiz i prognoz zjawisk ekonomicznych, jakie zachodzą na europejskich rynkach branżowych; podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej w przedsiębiorstwie funkcjonującym na rynkach europejskich; projektowania strategicznych rozwiązań biznesowych uwzględniających zróżnicowanie kulturowe na rynkach europejskich.

Poszczególne umiejętności będą zdobywać podczas zajęć z takich przedmiotów jak m.in.: polityki sektorowe UE lub interwencjonizm na rynkach międzynarodowych, przedsiębiorczość międzynarodowa, przedsiębiorstwo na rynkach międzynarodowych, marketing międzynarodowy, ekonomia kulturowa czy kultura biznesu.

Będą to studia drugiego stopnia. Oznacza to, że aby podjąć studia na tej specjalności, konieczne jest posiadanie licencjatu z innego kierunku. Ulita dodał, że choć nie ma konkretnych regulacji dotyczących kierunku wymaganych studiów zakończonych licencjatem, to jednak nowa specjalność jest skierowana do absolwentów studiów pierwszego stopnia ze wskazaniem na obszar nauk społecznych. Jak wyjaśnił, chodzi o różnice programowe – absolwenci niezwiązanych z tym obszarem kierunków mogą mieć bardzo dużo materiału do nadrobienia.

PAP – Nauka w Polsce

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)