Opublikowano

Na uniwersytecie stacjonarnie będzie się uczyć ok. 3 tys. studentów

Studentko - broń się!

W nowym roku akademickim na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie na studiach dziennych będzie się uczyć ok. 18 tys. studentów. Jednak z powodu pandemii stacjonarnie na uczelni naraz maksymalnie będzie przebywać ok. 3 tys. studentów – podała PAP rzeczniczka uniwersytetu Wioletta Ustyjańczuk.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski jest największą uczelnią w północno-wschodniej Polsce. Uczelnia już zapowiedziała, że inauguracja roku akademickiego odbędzie się w siedzibie uczelni, ale ceremonia z powodu pandemii nie będzie powszechnie dostępna, będzie w niej uczestniczyć wąskie grono osób.

Władze UWM szacują, że od nowego roku akademickiego na tej uczelni studiować będzie ok. 18 tys. studentów, w tym ok. 15 tys. na studiach stacjonarnych i ok. 3 tys. na studiach niestacjonarnych.

“Biorąc pod uwagę aktualną sytuację epidemiczną oraz możliwość jej dynamicznych zmian w najbliższych miesiącach, w semestrze zimowym roku akademickiego 2020/2021 zajęcia dydaktyczne będą realizowane w trybie zdalnym i mieszanym. Całkowicie zdalnie realizowane będą wykłady, seminaria, proseminaria oraz wszystkie te zajęcia, których realizacja nie będzie wymagała bezpośredniego spotkania, wykorzystania laboratoriów, urządzeń i aparatury dydaktycznej, pomiarowej lub eksperymentalnej, obecności w placówkach medycznych, terapeutycznych, edukacyjnych” – poinformowała PAP rzeczniczka. Dodała, że pozostałe zajęcia będą realizowane w trybie mieszanym – część teoretyczna online oraz część praktyczna w siedzibie uczelni lub placówkach.

“Zajęcia te będą blokowane i realizowane rotacyjnie, w możliwie jak najkrótszym okresie. Zajęcia w siedzibie uczelni zostały zaplanowane tak, aby jednocześnie w całym uczelnianym kampusie nie przebywało więcej niż ok. 3 tys. osób” – podkreśliła Ustyjańczuk.

Zajęcia laboratoryjne będą się odbywać w mniejszych grupach. “Wymagania sanitarne na tych zajęciach będą wymagały od studentów noszenia maseczek, częstej dezynfekcji rąk oraz zachowania dystansu. Poza tym będzie dezynfekcja studenckich stanowisk pracy” – dodała rzeczniczka.

Władze UWM czekają na centralne wytyczne, czy przed powrotem na zajęcia wybrana grupa studentów, np. medycyny, będzie musiała przejść badania w kierunku koronawirusa. “Dostosujemy się do takich wytycznych” – zapewniła Ustyjańczuk. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ pad/

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)