Informatyka, budownictwo oraz geodezja i kartografia – to trzy kierunki studiów, które okazały się najpopularniejsze podczas tegorocznej rekrutacji na Politechnikę Świętokrzyską. O jedno miejsce na każdym z nich starały się średnio dwie osoby.
Jak podkreślił rektor politechniki, prof. Stanisław Adamczak, po raz pierwszy od lat pojawił się kierunek, który zdystansował budownictwo podczas rekrutacji na kielecką uczelnię. „To znak czasów, bo informatyka – czy się z tym zgadzamy czy nie – odgrywa bardzo istotną rolę w naszym codziennym życiu i młodzież coraz częściej wybiera ten kierunek” – dodał.
Na 1858 miejsc przygotowanych w ramach 19 kierunków studiów dziennych pierwszego stopnia na Politechnice Świętokrzyskiej, zakwalifikowano 1882 osoby. Chętnych na studia, czyli zarejestrowanych w systemie, było 2150 maturzystów.
To o ok. 10 proc mniej niż przed rokiem, ale w opinii rektora, to dobry wynik. „Pomimo niżu demograficznego, faktu, że sporo absolwentów szkół ponadgimnazjalnych nie przystąpiło do matury, że ok. 25 proc. oblało egzamin, a także tego, iż spada zainteresowanie studiami wyższymi na rzecz nauki konkretnego zawodu, to uczelnia wyszła z rekrutacji obronną ręką” – ocenił Adamczak.
To, ile osób z przyjętych zdecyduje się ostatecznie na studia w Kielcach, okaże się pod koniec lipca – wówczas mija termin składania dokumentów. Co roku wolę potwierdza ok. 2/3 zakwalifikowanych.
Z 19 kierunków studiów, na dziewięć przyjęto więcej chętnych, niż założony wcześniej limit, na pięć – w granicach limitu, a na kolejnych pięciu – nie wypełniono limitu.
W piątek ruszyła dodatkowa rekrutacja, którą nie objęto trzech najpopularniejszych kierunków. Dodatkową rekrutacja obejmie też nowe kierunki studiów, które będą uruchomione od nowego roku akademickiego – geologię inżynierską i inżynierię danych.
Ten ostatni kierunek zastąpi coraz mniej popularną wśród kandydatów edukację techniczno-informatyczną.
Politechnika Świętokrzyska jest najstarszą i jedyną państwową uczelnią techniczną w regionie świętokrzyskim. Uczelnia prowadzi studia w ramach pięciu wydziałów: Budownictwa i Architektury; Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki; Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki; Mechatroniki i Budowy Maszyn; Zarządzania i Modelowania Komputerowego.
W ostatnim roku uczelnia kształciła ok. 11 tys. studentów na 17 kierunkach i ponad 50 specjalnościach, w ramach trzystopniowych studiów. Posiada prawa do nadawania stopnia doktora nauk technicznych w siedmiu dyscyplinach, a prawo do habilitowania – w trzech. Zatrudnia ponad 470 nauczycieli akademickich. Politechnika przez 50 lat istnienia wypromowała ponad 40 tys. absolwentów.
Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)
Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)