Opublikowano

Na co zwrócić uwagę wybierając studia podyplomowe?

Na co zwrócić uwagę wybierając studia podyplomowe?

Niektórzy z nas decydują się na naukę na studiach podyplomowych. Jest to kilkuetapowy proces, który rozpoczyna się od wybrania kierunku, a następnie właściwej uczelni. Te dwa pierwsze kroki są bardzo ważne. Właściwie wybrany kierunek, sprawi, że otrzymamy interesującą nas wiedzę i właściwy tytuł, natomiast dobrze wybrana uczelnia, gwarantuje, że wiedza i umiejętności otrzymane na danym kierunku będą najwyższej jakości.

Pierwszy krok: wybór kierunku

Kierunków podyplomowych jest bardzo dużo. Ważnym jest by wybrać to, co interesuje nas najbardziej. Nie jest konieczne, by wybierać kierunek podobny do tego, który skończyliśmy, jednak warto pamiętać, że studia podyplomowe kładą duży nacisk na praktykę. Dlatego wybierając coś całkiem innego może okazać się, że nie podołamy, bo jest to dla nas pewna nowość. Idąc cały czas tą samą drogą, mamy większą pewność, że wyniesiemy ze studiów coś pożytecznego oraz że nasza wiedza, bądź praktyka zostanie uzupełniona. Warto także prześledzić program studiów, zobaczyć jakie przedmioty są proponowane, czy jest różnorodność prowadzonych zajęć, jaka tematyka dominuje, a także jaka jest liczba godzin zajęć. Najlepiej jest skontaktować się z osobą, która studiuje dany kierunek i zapytać ją o przebieg studiów, wtedy będziemy mieć jasny obraz. Oczywiście, należy pamiętać, że ten sam kierunek, może być prowadzony inaczej w zależności od wybranej uczelni. Dlatego, jeśli postanowisz podpytać jakiegoś studenta, celuj w tego, który jest na uczelni, na którą planujesz się udać.

Drugi krok: wybór uczelni

Po wybraniu wymarzonego kierunku należy sprawdzić, które uczelnie posiadają go w swojej ofercie. Nie da się ukryć, że wiele uczelni ma bogatą ofertę edukacyjną (zobacz: http://www.wseiz.pl/pl/dla-kandydata/studia-podyplomowe), lecz często zdarza się, że brakuje tego czego szukamy. Jeśli poszczęści się nam i nasz kierunek będzie na liście, możemy przystąpić do dalszej analizy. Zapoznanie się z uczelnią przed jej wybraniem jest dość istotne. Dlatego też, należy poznać każdy najmniejszy aspekt. Tutaj znowu skłaniamy się do programów studiów, bądź listy kierunków. Każda uczelnia na swój sposób realizuje pewne schematy, wiadomo, że nie zaproponuje całkiem innych przedmiotów, jednak mogą nastąpić niewielkie różnice. Ważne powinno być dla nas również, kto i jak prowadzi dane zajęcia. Dobry i przygotowany wykładowca, to podstawa dobrego wykształcenia, gdyż to on przelewa na nas swoją wiedzę. Każda uczelnia ma swoją opinie i renomę, co można sprawdzić w bardzo łatwy i szybki sposób – w internecie. Możemy poczytać opinie o jednostce, jak i o pracownikach. Co więcej możemy, a nawet powinniśmy sprawdzić, jak wysoko w rankingu jest uniwersytet, który chcemy wybrać. To wskaże nam, czy ta uczelnia jest dobra, czy też nie. Popytaj również innych, znajomych, ludzi, którzy tam studiują, oni najlepiej zdadzą Ci relacje. Bądź gotowy na to, co usłyszysz.

Wybierając studia podyplomowe, podejdź do tego, tak samo jak do swojego pierwszego wyboru studiów, przypomnij, czym się wtedy kierowałeś. Do tego wszystkiego dodaj swoją zdobytą wiedzę i doświadczenie, zastanów się, czego potrzebujesz i oczekujesz od uczelni, jak i kierunku. Przemyśl wszystko dokładnie zanim zdecydujesz się ostatecznie.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)