Opublikowano

MNiSW: najpopularniejszym kierunkiem informatyka, najtrudniej się dostać na inżynierię internetu

Wśród kandydatów na studia w tym roku największą popularnością cieszyła się informatyka, najtrudniej zaś było się dostać na inżynierię internetu. Najwięcej osób chciało studiować na Politechnice Warszawskiej, a najbardziej oblegana uczelnia to Politechnika Poznańska – podało MNiSW.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego poinformowało, że na I rok studiów w roku akademickim 2020/2021 przyjęto 428 609 osób. Z tej grupy ponad 314 tys. chętnych rozpoczęło naukę na studiach pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich, a 114 tys. osób podjęło naukę na studiach drugiego stopnia.

W szkołach publicznych w tym roku akademickim uczy się prawie 300 tys. młodych ludzi, a szkoły niepubliczne przyjęły nieco ponad 129 tys. kandydatów.

MNiSW podaje, że od kilku lat niezmiennie najwięcej kandydatów jako kierunek studiów wybiera informatykę. W tym roku było to ponad 33 tys. osób. Na drugim miejscu znalazła się psychologia z ponad 29 tys. chętnych, a na trzecim zarządzanie – ponad 25 tys.

Najbardziej obleganym kierunkiem podczas tegorocznej rekrutacji była inżynieria internetu rzeczy. Aby się na nią dostać, trzeba było zdeklasować aż 28 konkurentów. W czołówce zestawienia są też orientalistyka i komunikacja wizerunkowa. Aby studiować orientalistykę-koreanistykę trzeba było pokonać 23 kandydatów, żeby zostać studentem komunikacji wizerunkowej – 18. Na dalszych miejscach znalazły się m.in. orientalistyka-japonistyka, mechanika i projektowanie maszyn, studia nad Koreą, a także matematyka i analiza danych.

Wśród najbardziej obleganych uczelni na pierwszych trzech miejscach w zestawieniu znalazły się politechniki – Poznańska, Gdańska i Warszawska. Na jedno miejsce na tych uczelniach chciało się dostać więcej niż 6 kandydatów. Czwarte miejsce należy do Politechniki Łódzkiej (ponad 5 chętnych na jedno miejsce).

Najczęściej wybieraną przez kandydatów uczelnią była Politechnika Warszawska, na której studiować chciało ponad 45 tys. osób. Drugą uczelnią z największą liczbą kandydatów jest Uniwersytet Warszawski – ponad 43 tys., a za nim Uniwersytet Jagielloński – ponad 33 tys.

Dane te MNiSW opracowało na podstawie informacji z uczelni, zgromadzonych w Zintegrowanym Systemie Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym “POL-on”.(PAP)

Autorka: Olga Zakolska

ozk/ joz/

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)